Συνεχίζεται το 31ο Π.Φ.Ε.Θ. – Τιμητικό αφιέρωμα στην Ελένη Ράντου

26/03/2015

Δυναμικά συνεχίζεται το 31ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας που διοργανώνει η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας, σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Θεσσαλίας – Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, την Περιφερειακή Ένωση Δήμων (Π.Ε.Δ.) Θεσσαλίας, το Δήμο Καρδίτσας και με τη συμπαράσταση της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων.

Κάθε βράδυ η αίθουσα του Δημοτικού Κινηματοθεάτρου, όπου πραγματοποιείται το Φεστιβάλ, είναι κατάμεστη από κόσμο, γεγονός που καταδεικνύει τη δυναμική του θεσμού.

Το βράδυ της Κυριακής 22/3, διαγωνίστηκε η Ερασιτεχνική Θεατρική Ομάδα του Ν.Π.Δ.Δ. Πολιτισμού & Αθλητισμού «Δημήτριος Βικέλας» του Δήμου Κηφισιάς παρουσιάζοντας το έργο «Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα» του Γιώργου Τζαβέλλα.

Συνολικά θα διαγωνιστούν οχτώ θίασοι, ενώ το δύσκολο έργο της αξιολόγησης έχουν επωμιστεί τα μέλη της Κριτικής Επιτροπής και συγκεκριμένα : ο θεατρικός συγγραφέας κ. Γιώργος Χασάπογλου, ο σκηνοθέτης κ. Βασίλης Κυρίτσης, ο ηθοποιός κ. Γιάννης Μόρτζος, ο μουσικοσυνθέτης κ. Νίκος Κυπουργός και η κριτικός χορού κ. Μίρκα Ψαροπούλου.

Το Φεστιβάλ θα διαρκέσει μέχρι τις 29 του μήνα, ενώ υπάρχει και η δυνατότητα ζωντανής αναμετάδοσης μέσω του youtube, από την ιστοσελίδα της Ε.Π.Σ.Κ. : www.enpolis.gr

Το εισιτήριο είναι συμβολικό και κοστίζει 5 ευρώ.

Το πρόγραμμα της Τρίτης 24 Μαρτίου (Ώρα 8.30μμ.)

Καλλιτεχνικός Πολιτιστικός Σύλλογος Δ.Ε. Βοιών Μονεμβασίας Λακωνίας «Τέχνη χρω» με το έργο «Ο Πατέρας» του Αυγούστου Στρίντμπεργκ

Στην ηθοποιό Ελένη Ράντου

Ομιλητής : Βασίλης Κυρίτσης, σκηνοθέτης

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Τρίτη 24 Μαρτίου

Παυσίλυπο – Ώρα 11.00π.μ.

Μουσικές εικόνες από την ταινία «Η Αθήνα τη νύχτα», από τους λήπτες υπηρεσιών του Οικοτροφείου «Γαληνός» της Θ.Ε.Ψ.Υ.Π.Α.

Έκθεση του Εικαστικού Ομίλου Καρδίτσας

Στο μεταξύ, συνεχίζεται η Έκθεση του Εικαστικού Ομίλου Καρδίτσας με θέμα «Το θέατρο». Η Έκθεση φιλοξενείται στο χώρο του Εικαστικού Ομίλου (Δημ. Αγορά) και θα διαρκέσει μέχρι τις 27 του μήνα.

Συμμετέχουν οι καλλιτέχνες : Αθανασούλας Δημήτριος, Αλεξανδρή Μαρία, Γαλάζιου Βάϊα, Γκάτσης Άρης, Γαλάνη Μαρία, Γιολδάσης Μάνθος, Γκάλιος Χρήστος, Δημάκης Βασίλης, Ιωάννου Ευαγγελία, Ηλιόσκι Κύριλλος, Κατσίκη – Ευθυμίου Ζωή, Κεντρόπουλος Απόστολος, Κουκουζέλη Ευτυχία, Κουνέλης Ιωάννης, Κωτσαλή Σοφία, Μάγγου Πολυξένη, Μαρκατσέλα Παναγιώτα, Μανούκα Ευαγγελία, Μητρογώγου Βάσω, Μητσιάδη Δήμητρα, Μπαντή Κατερίνα, Οικονομάκη Ειρήνη, Οικονομίδου Μαρία, Παππαευαγγέλου Σουμέλα, Ριζοπούλου Ρίτα, Τζέλλου Θάλεια, Τρούκης Ιωάννης, Τσίπα Μαρία.

Ώρες λειτουργίας : 6.00 – 9.00μ.μ.

Χορηγοί : Ενεργειακή Δήμου Καρδίτσας Α.Ε. Ο.Τ.Α., Επιμελητήριο Καρδίτσας, Συνεταιριστική Τράπεζα Καρδίτσας, Συνεταιριστική Τράπεζα Θεσσαλίας, Ψυχιατρική Κλινική Καρδίτσας «ΚΑΣΤΑΛΙΑ», Παπαδόπουλος Ιωάννης (επιχείρηση στρωμάτων-κρεβατιών), Θεολόγης Βαγγέλης (Ιππικό Κέντρο Φιλόνεικος)