02/06/2016

Ανταλλαγή εμπειριών σε θέματα διαχείρισης νερού και ανάπτυξης δικτύων υποδομής

dhmarxos-lemesouΤη ΔΕΥΑ Καρδίτσας επισκέφθηκαν την Τετάρτη 1/6 ο Δήμαρχος Λεμεσού και Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου Υδατοπρομήθειας Λεμεσού (Σ.Υ.Λ.) κ. Ανδρ. Χρίστου, ο Έπαρχος Λεμεσού και Πρόεδρος του Σ.Υ.Λ. κ. Κυρ. Τσολάκης και ο Γενικός Δ/ντης του Σ.Υ.Λ. κ. Σωκ. Μεταξάς.

Την Κυπριακή αντιπροσωπεία, συνόδευαν ο Αντιπρόεδρος της ΔΕΥΑ Λάρισας, Δημοτικός Σύμβουλος Λαρισαίων κ. Θεοδ. Καφφές και τα στελέχη της ΔΕΥΑΛ κ. κ. Απ. Μπαλογιάννης, Γενικός Δ/ντης, Αν. Ζαχίδου, Δ/ντρια Τεχνικών Υπηρεσιών, Ζ. Γκουβατζή Δ/ντρια Οικονομικών Υπηρεσιών και Δημ. Σαββοργιννάκης, Δ/ντης Διαχείρισης Δικτύων.

Στα γραφεία της ΔΕΥΑΚ τους υποδέχθηκε ο Δήμαρχος Καρδίτσας και Πρόεδρος της επιχείρησης κ. Φωτ. Αλεξάκος, ο Αντιπρόεδρος της ΔΕΥΑΚ κ. Χρ. Δημακόπουλος, ο Γενικός Δ/ντης της ΔΕΥΑΚ κ. Χρ. Καρελάς, η Δ/ντρια Τεχνικών Υπηρεσιών της επιχείρησης κ. Μ. Ρήγα και υπηρεσιακά στελέχη.

Η επίσκεψη της Κυπριακής αντιπροσωπείας στην Καρδίτσα πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των φιλοξενίας της στη Λάρισα και των σχέσεων που έχει αναπτύξει η ΔΕΥΑΛ με τον Σ.Υ.Λ. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης δόθηκε η ευκαιρία ανταλλαγής απόψεων και εμπειριών σε θέματα που αφορούν τη διαχείριση του νερού, της ανάπτυξης των δικτύων ύδρευσης και αποχέτευσης, της αξιοποίησης των σύγχρονων τεχνολογιών για την βελτίωση της ποιότητας του πόσιμου νερού και γενικότερα των υπηρεσιών που παρέχονται προς τους πολίτες.

Ταυτόχρονα συζητήθηκαν γενικότερα θέματα που αφορούν την Αυτοδιοίκηση, και ειδικότερα τη λειτουργία των Δήμων και των δημοτικών επιχειρήσεων σε Ελλάδα και Κύπρο και το θεσμικό πλαίσιο που τη διέπει.

Κοινή ήταν η διαπίστωση οτι κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό τα ζητήματα και τα προβλήματα είναι κοινά και είναι ιδιαίτερα σημαντικό να αναπτυχθούν σχέσεις συνεργασίας και σταθεροί δίαυλοι επικοινωνίας και ανταλλαγής τεχνογνωσίας και καλών πρακτικών μεταξύ των αυτοδιοικητικών φορέων της Ελλάδας και της Κύπρου.