08/07/2016

Υλοποιούν σε συνεργασία με το Κέντρο Γυναικών Καρδίτσας διακρατικό πρόγραμμα που εστιάζει στο πρόβλημα της ενδοοικογενειακής βίας στην κοινότητα των ΡΟΜΑ

SURTΤις αντιπροσωπείες των Οργανισμών SURT της Ισπανίας και Association NAIA Βουλγαρίας που επισκέπτονται την Καρδίτσα στο πλαίσιο της διήμερης διακρατικής συνάντησης της δράσης “Social services – in support of Roma women and children for a life free of violence" που υλοποιούν σε συνεργασία με το Κέντρο Γυναικών Καρδίτσας, στο πλαίσιο του προγράμματος DAPHNE, υποδέχθηκαν την Πέμπτη 7/7 στο Δημαρχείο ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος και η Αντιδήμαρχος και Αντιπρόεδρος του Κ.Γ.Κ. κ. Σωτ. Μπακαλάκου.

Ο Δήμαρχος ενημερώθηκε από τα στελέχη του Κέντρου Γυναικών και τα φιλοξενούμενα στελέχη των δύο άλλων οργανισμών για την πορεία του προγράμματος που υλοποιείται από 1/1/2015 έως 31/12/2016 και εστιάζει στο πρόβλημα της ενδοοικογενειακής βίας στην κοινότητα των ΡΟΜΑ, η οποία είναι η μεγαλύτερη “μειονοτική” εθνική ομάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Στόχοι του έργου

Βασικοί στόχοι του έργου είναι:

Παράλληλες δράσεις στις 3 χώρες

Στο πλαίσιο του προγράμματος υλοποιήθηκαν ή βρίσκονται σε εξέλιξη παράλληλες Δράσεις του έργου στις 3 χώρες και συγκεκριμένα:

Αξίζει να σημειωθεί ότι το πρόγραμμα επιμόρφωσης- σε 3 κύκλους- που υλοποίησε με πολύ μεγάλη επιτυχία το ΚΕΝΤΡΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, έγινε για πρώτη φορά στην Ελλάδα!