18/05/2018

3ος Πλαστήριος Δρόμος
Πρόγραμμα Συλλογής και Επαναχρησιμοποίησης Αθλητικών Παπουτσιών
«Άστα να τρέξουν ξανά»

Στα πλαίσια του 3ου Πλαστήριου Δρόμου που θα πραγματοποιηθεί στην πόλη της Καρδίτσας, η «Ινστιτούτο Ομάδα για τον Κόσμο – Περιβαλλοντική Συμμαχία 2004+», σε συνεργασία με την Οργανωτική Επιτροπή του Αγώνα Σύλλογο Δρομέων Καρδίτσας και το Δήμο Καρδίτσας διοργανώνουν για πρώτη φορά το εθελοντικό πρόγραμμα επαναχρησιμοποίησης αθλητικών παπουτσιών προωθώντας τα για επαναχρησιμοποίηση με κύριο αποδέκτη τοπικούς φορείς του Δήμου.

Η δράση ανακύκλωσης και επαναχρησιμοποίησης αθλητικών παπουτσιών «Άστα να τρέξουν ξανά» της Ινστιτούτο Ομάδα για τον Κόσμο, αποτελεί μια δράση θεσμό που έχει την αφετηρία της και εφαρμόζεται τα τελευταία πέντε συνεχή έτη στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, ενώ μετέπειτα ακολούθησε η εφαρμογή της σε αρκετά σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Η ιδέα της πρωτοβουλίας αυτής – μέσω της οποίας μόνο το 2017 συλλέχθηκαν και προωθήθηκαν περίπου 4600 ζευγάρια παπούτσια- στηρίζεται στο γεγονός ότι δεν έχουν όλοι την ίδια δυνατότητα να αγοράσουν ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια, όμως όλοι έχουν ίσα δικαιώματα στην άθληση. Σε αρκετά αθλητικά γεγονότα του εξωτερικού εφαρμόζονται αντίστοιχα προγράμματα με περιβαλλοντικό και κοινωνικό σκοπό.