01/08/2013

Στην υπογειοποίηση των κάδων οικιακών απορριμμάτων και ανακυκλώσιμων υλικών στα κεντρικότερα σημεία της πόλης της Καρδίτσας, θα προχωρήσει το επόμενο διάστημα ο Δήμος.

kadoi-ypogeia-01Η σχετική πρόταση για την προμήθεια και εγκατάσταση Υπογειοποιημένου Συστήματος Διαχείρισης Απορριμμάτων που είχε υποβάλει ο Δήμος Καρδίτσας στο πλαίσιο του Πράσινου Ταμείου του ΥΠΕΚΑ του προγράμματος «Αστική Αναζωογόνηση 2012-2015» εγκρίθηκε και εντάχθηκε με προϋπολογισμό 238.620 €.

Το Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας στην συνεδρίαση που πραγματοποίησε την Τετάρτη 31/7 αποδέχθηκε την απόφαση ένταξης του έργου στο Πράσινο Ταμείο, καθώς και τους όρους διακήρυξης του σχετικού διαγωνισμού.

Η εγκεκριμένη από το Πράσινο Ταμείο πράξη προβλέπει την προμήθεια 12 κάδων απορριμμάτων, χωρητικότητας 3.000 λίτρων (τριπλάσια σε σχέση με τους υπάρχοντες) και την εγκατάστασή τους σε 6 σημεία της πόλης, προϋπολογισμού 169.740 € και δύο γερανούς ανύψωσης υπόγειων κάδων τοποθετημένους σε δύο απορριμματοφόρα οχήματα προϋπολογισμού 68.880 €.

Σημειώνεται οτι η προμήθεια και εγκατάσταση του Υπογειοποιημένου Συστήματος Διαχείρισης Απορριμμάτων είναι το δεύτερο έργο που εντάσσει ο Δήμος Καρδίτσας στο Πράσινο Ταμείο, καθώς προηγήθηκε η ένταξη, χρηματοδότηση και λειτουργία του Αυτοματοποιημένου Συστήματος Κοινοχρήστων Ποδηλάτων.

Που θα τοποθετηθούν οι κάδοι

Τα σημεία, όπου θα τοποθετηθούν οι κάδοι είναι:

1.Υψηλάντου και Κουμουνδούρου (είσοδος κεντρικής πλατείας) 2 κάδοι

2. Υψηλάντου και Χατζημήτρου (είσοδος κεντρικού πεζοδρόμου) 2 κάδοι

3. Υψηλάντου και Σμύρνης (είσοδος κεντρικού πεζοδρόμου) 2 κάδοι

4. Είσοδος πάρκου Παυσιλύπου – οδός Καποδιστρίου 2 κάδοι

5. Αγίου Κωνσταντίνου και Σταμούλη (Άγιος Κωνσταντίνος) 2 κάδοι

6. Ιεζεκιήλ και Χαρίτου ( απέναντι από την είσοδο της κεντρικής πλατείας) 2 κάδοι

Πλεονεκτήματα και οφέλη του συστήματος

Με το σύστημα αυτό επιτυγχάνονται τα εξής πλεονεκτήματα:

– Αναβαθμίζεται η αισθητική εικόνα του χώρου χάρις στην υπόγεια εγκατάσταση των κάδων. Το μόνο εμφανές μέρος του συστήματος είναι η πλατφόρμα κυκλοφορίας μαζί με ένα καλαίσθητο και συμπαγών διαστάσεων πύργο τροφοδοσίας.

– Αυξάνεται η αποθηκευτική ικανότητα.

– Αποτρέπεται ριζικά η έκθεση των απορριμμάτων στην κοινή θέα και ελέγχεται με βέλτιστο τρόπο το πρόβλημα δυσοσμιών χάρις στην στεγανότητα του συστήματος.

– Συμβατότητα με υφιστάμενα απορριμματοφόρα

– Οι απαιτήσεις συντήρησης είναι σχεδόν μηδαμινές

– Μηδαμινό ποσοστό πιθανότητας βλαβών

– Μεγάλη αντοχή σε καταπονήσεις και προσκρούσεις

– Δεν απαιτούνται αναλώσιμα υλικά ή ανταλλακτικά

– Υψηλή αισθητική, χαμηλή στάθμη θορύβου, αποτελεσματική αντιμετώπιση οσμών

Δήλωση του Δημάρχου Καρδίτσας κ. Κων. Παπαλού

Ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Κων. Παπαλός δήλωσε σχετικά με την ένταξη του έργου στο Πράσινο Ταμείο :

Σε μια ομολογουμένως δύσκολη οικονομική συγκυρία, προσπαθούμε ως Δημοτική Αρχή, να αξιοποιήσουμε το αξιόλογο επιστημονικό- μελετητικό δυναμικό των Υπηρεσιών μας και κάθε διαθέσιμη χρηματοδοτική πηγή για να υλοποιήσουμε έργα που έχει ανάγκη ο Δήμος μας.

Στο πλαίσιο αυτής της προσπάθειας προωθήσαμε και εντάξαμε ένα ακόμη έργο στο “Πράσινο Ταμείο” του προγράμματος «Αστική Αναζωογόνηση 2012-2015» του ΥΠΕΚΑ.

Το έργο της υπογειοποίησης των κάδων αναμένεται να συμβάλει στην καλύτερη διαχείριση των οικιακών απορριμμάτων και των ανακυκλώσιμων υλικών στα κεντρικότερα και με εντονότερη εμπορική δραστηριότητα σημεία της πόλης της Καρδίτσας, το οποίο αναβαθμίζεται αισθητικά και λειτουργικά.