10/04/2013

Ξεκίνησε, την Τρίτη 9/4 η λειτουργία του Κοινωνικού Ιατρείου – Φαρμακείου του Δήμου Καρδίτσας, που φιλοξενείται στο χώρο του ΚΑΠΗ Καρδίτσας (πάροδος Νικηταρά) και απευθύνεται σε ανασφάλιστους και οικονομικά αδύναμους πολίτες όλου του Νομού.

Η νέα κοινωνική δομή στηρίζεται στον εθελοντισμό και λειτουργεί με τη συνεργασία του Δήμου, του Ιατρικού Συλλόγου Καρδίτσας, του Φαρμακευτικού Συλλόγου Καρδίτσας και την υποστήριξη εθελοντριών και εθελοντών πολιτών.

Το Κοινωνικό Ιατρείο- Φαρμακείο ξεκίνησε να λειτουργεί σε πρώτη φάση με το παρακάτω πρόγραμμα:

Τρίτη: 17.30 μ.μ.- 20.30 μ.μ., Παθολόγος

Τετάρτη: 17.30 μ.μ. – 20.30 μ.μ. Χειρουργός

Πέμπτη: 14.30 – 17.30 Παιδίατρος & 17.30 – 20.30 Παθολόγος

Ο καθορισμός των δικαιούχων γίνεται από την Δ/νση Πρόνοιας με βάση συγκεκριμένα κριτήρια. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να προσέρχονται καθημερινά, από τις 8.00 π.μ. έως και τις 13.00 μ.μ. στα γραφεία της Δ/νσης Πρόνοιας ( Πλαστήρα 62, τηλ. επικοινωνίας 2441354713-16) για την παραλαβή της αίτησης με τα επισυναπτόμενα δικαιολογητικά, και εφόσον πληρούν τα σχετικά κριτήρια θα τους χορηγείται η ειδική κάρτα δικαιούχου.

Παραλαμβάνοντας την κάρτα τους θα μπορούν στη συνέχεια να κλείνουν τα ραντεβού τους, καλώντας από τις 10.00 – 13.00 στο τηλέφωνο του ΚΑΠΗ Καρδίτσας (2441027175). Στο Κοινωνικό Ιατρείο – Φαρμακείο μπορούν, να εξετάζονται δωρεάν δέκα άτομα κάθε φορά, κατόπιν ραντεβού.

Οι γιατροί του Κοινωνικού Ιατρείου έχουν τη δυνατότητα συνταγογράφησης φαρμάκων που ο εξεταζόμενος παραλαμβάνει επίσης δωρεάν από το Κοινωνικό Φαρμακείο, το οποίο λειτουργεί τις ίδιες ημέρες και ώρες, στον χώρο του ΚΑΠΗ, με εθελοντές φαρμακοποιούς. Μπορούν επίσης να χορηγούν παραπεμπτικά για δωρεάν εξέταση από γιατρούς άλλων ειδικοτήτων.

Τις ημέρες και ώρες λειτουργίας του Κοινωνικού Ιατρείου – Φαρμακείου θα μπορούν να προσέρχονται στο ίδιο χώρο και οι πολίτες που επιθυμούν να προσφέρουν φάρμακα που δεν έχουν λήξει, τα οποία θα παραλαμβάνονται από τους φαρμακοποιούς και από τους εθελοντές.