03/04/2015

Εκτός από τα καλαθάκια τους στόλισαν και τα καλαθάκια των κοινόχρηστων ποδηλάτων του Δήμου και τραγούδησαν τα κάλαντα στους φορείς της πόλης

lazarines-kdapΜε ένα πρωτότυπο τρόπο αναβίωσαν τα παιδιά των Κέντρων Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών του Δήμου Καρδίτσας το ξεχωριστό έθιμο, των“λαζαρίνων”.

Με πρωτοβουλία της Αντιδημαρχίας Πολιτισμού, τα κορίτσια, πέρα από τα καλαθάκια τους στόλισαν με ανοιξιάτικα λουλούδια και τα καλάθια των κοινόχρηστων ποδηλάτων στο σταθμό της Κεντρικής Πλατείας, συνδυάζοντας την παράδοση με το σήμα κατατεθέν της πόλης.

Με τα στολισμένα ποδήλατα και τα καλαθάκια τους και ???????????????????????????????συνοδευόμενα από δύο αγόρια, τους “σκυλομάγκους”,  τους εκπαιδευτικούς των ΚΔΑΠ και την Προϊσταμένη του Τμήματος Πολιτισμού του Δήμου κ. Σδρόλια, τα παιδιά τραγούδησαν το τραγούδι του Λαζάρου στον Μητροπολίτη κ. Τιμόθεο στο Επισκοπικό Μέγαρο, στον Αντιπεριφερειάρχη κ. Τσιάκο στα γραφεία της Περιφερειακής Ενότητας, στο Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκο και τον Αντιδήμαρχο Πολιτισμού κ. Κ. Ψημμένο στο Δημαρχείο, στην Αντιδήμαρχο Εθελοντισμού, Ειδικών Πληθυσμιακών – Κοινωνικών Ομάδων & Αλληλεγγύης κ. Ελ. Αντωνίου, στον Β' Αντιπρόεδρο του Επιμελητηρίου κ. Απ. Κηρύκο και τη Δ/ντρια του  κ. Γ. Κοτρώνη και άλλους φορείς.