07/11/2014

Στο πρόγραμμα των εορταστικών εκδηλώσεων του Δήμου Καρδίτσας θα ενταχθούν οι δράσεις του Ιππικού Κέντρου Καρδίτσας «Φιλόνεικος»,  το οποίο κατόπιν υπογραφής σχετικού συμφωνητικού, αποτελεί φέτος προτεινόμενο προορισμό του  «Μύλου των Ξωτικών» με οργανωμένες ή μεμονωμένες εκδρομές επισκεπτών, οι οποίες θα έρθουν στο Ιππικό Κέντρο και στην πόλη μας από κάθε σημείο της χώρας και θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν τη φύση, το άλογο, την ιππασία και πολλές άλλες δραστηριότητες, σε κλίμα απόλυτα εορταστικό με θέα την «κοιμωμένη των Αγράφων». Επίσης για όλη την περίοδο θα λειτουργήσει λούνα παρκ με τραινάκι και άλλα παιχνίδια για τα παιδιά.

Παράλληλα, στο “Φιλόνεικο” θα υλοποιείται και το εκπαιδευτικό  πρόγραμμα με το οποίο μικροί και μεγάλοι θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν με περισσότερες λεπτομέρειες την ιστορία του Βουκεφάλα του πιο ξακουστού αλόγου παγκοσμίως, ο οποίος σύμφωνα με τον Πλούταρχο πωλήθηκε από τον Θεσσαλό εκτροφέα Φιλόνεικο στο Βασιλιά Φίλιππο τον Β΄ και στη συνέχεια κάλπασε με τον κύρη του τον Μέγα Αλέξανδρο μέχρι τα βάθη της Ανατολής. Μέρος του προγράμματος αποτελεί και η παρουσίαση ενός show με το μαύρο άλογο του “Φιλόνεικου” τον Βουκεφάλα που θα το ιππεύει… ο Μέγας Αλέξανδρος με την αντίστοιχη αρχαία πολεμική στολή και στην συνέχεια θα φωτογραφίζονται με τους επισκέπτες δημιουργώντας ένα μοναδικό παγκοσμίως θέαμα!

Μέσω των δραστηριοτήτων αυτών, αναμένεται αυξημένη επισκεψιμότητα και στην Καρδίτσα, αλλά και στην ευρύτερη περιοχή. Την επισκεψιμότητα αυτή θα επιδιώξει να αξιοποιήσει ο Δήμος Καρδίτσας και η Οργανωτική Επιτροπή των Χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων ενημερώνοντας τους επισκέπτες για τις εορταστικές εκδηλώσεις του Δήμου και των τουριστικών προορισμών του Δήμου εντός και εκτός πόλης.