02/09/2015

Συνεχίζεται το πρόγραμμα κοινωνικής ξενόγλωσσης εκπαίδευσης στο Δήμο Καρδίτσας
Συνεργασία του Δημάρχου Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκου με τη Διοίκηση της Ένωσης Ιδιοκτητών Κέντρων Ξένων Γλωσσών Ν. Καρδίτσας

Συνεχίζεται και το νέο εκπαιδευτικό έτος το πρόγραμμα δωρεάν εκμάθησης ξένων γλωσσών για παιδιά απόρων οικογενειών  που υλοποιεί η Ένωση Ιδιοκτητών Κέντρων Ξένων Γλωσσών Ν. Καρδίτσας σε συνεργασία με τον Δήμο Καρδίτσας.

Η συνέχιση του προγράμματος συζητήθηκε  κατά τη διάρκεια συνάντησης του Δημάρχου Καρδίτσας κ. Φώτη Αλεξάκου με τον Διοίκηση της Ένωσης Ιδιοκτητών Κέντρων Ξένων Γλωσσών Ν. Καρδίτσας παρουσία της Αντιδημάρχου Εθελοντισμού, Ειδικών Πληθυσμιακών – Κοινωνικών Ομάδων & Αλληλεγγύης κ. Ελ. Αντωνίου και της Προϊσταμένης του Τµήµατος Μέριµνας της ∆/νσης Κοινωνικών Πολιτικών και ∆ηµόσιας Υγείας του Δήμου κ. Αικ. Καφαντάρη.

Στο πρόγραμμα «Κοινωνική Ξενόγλωσση Εκπαίδευση» συμμετέχουν παιδιά άπορων και οικονομικά αδύναμων οικογενειών από την πόλη και τις Κοινότητες του Δήμου Καρδίτσας που επιλέγονται με βάση τα σχετικά στοιχεία που τηρεί η  Δ/νση  Κοινωνικών Πολιτικών & Δημόσιας Υγείας και κατανέμονται στα φροντιστήρια των μελών της Ένωσης Ιδιοκτητών Κέντρων Ξένων Γλωσσών Ν. Καρδίτσας ,  όπου παρακολουθούν μαθήματα ξένων γλωσσών δωρεάν.

Ο κ. Αλεξάκος συνεχάρη τους φροντιστές για την πρωτοβουλία υλοποίησης του  προγράμματος, το οποίο ο Δήμος Καρδίτσας μέσω και της Δ/νσης Πρόνοιας στήριξε από την πρώτη στιγμή, καθώς, όπως είπε,  δίνει τη δυνατότητα σε παιδιά άπορων οικογενειών να αποκτήσουν ένα πολύτιμο εφόδιο για το μέλλον τους, όπως είναι η γνώση μιας ξένης γλώσσας.

Ο Πρόεδρος της Ένωσης Ιδιοκτητών Κέντρων Ξένων Γλωσσών Ν. Καρδίτσας κ. Ευαγγελόπουλος ευχαρίστησε τον Δήμαρχο για την υποστήριξη του Δήμου και διαβεβαίωσε ότι πρόθεση της Ένωσης είναι το πρόγραμμα να συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια.