01/02/2016

Πρόγραμμα επισιτιστικής και βασικής υλικής συνδρομής για 9920 Καρδιτσιώτες
Ξεκινά από την Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου με διανομή κοτόπουλου και υλοποιείται από την Κοινωνική Σύμπραξη Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας με Επικεφαλής Εταίρο το Δήμο Καρδίτσας

episitiki-ergasiaΜε διανομή κοτόπουλου σε 4604 ωφελούμενες οικογένειες του νομού Καρδίτσας οι οποίες στο σύνολο τους, αποτελούνται από άτομα που διαβιούν σε κατάσταση ακραίας φτώχειας, ξεκινά την Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου η υλοποίηση του “Επιχειρησιακού Προγράμματος Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής στην Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας”, το οποίο αφορά στη διανομή τροφίμων και άλλων ειδών, καθώς και στην οργάνωση συνοδευτικών μέτρων, που θα διευκολύνουν τη διαδικασία κοινωνικής τους ένταξης.

Συνολικά, με βάση τα αποτελέσματα των αιτήσεων που υπεβλήθησαν το περασμένο καλοκαίρι και χωρίς να εξεταστούν οι ενστάσεις από το αρμόδιο Υπουργείο, οι ωφελούμενοι του προγράμματος στην ΠΕ Καρδίτσας ανέρχονται σε 9.920 άτομα, εκ των οποίων 3.403 είναι ανήλικοι.

Την υλοποίηση του προγράμματος, ανέλαβε η Κοινωνική Σύμπραξη Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας στην οποια συμμετέχουν 9 τοπικοί φορείς και συγκεκριμένα, η Περιφέρεια Θεσσαλίας, όλοι οι δήμοι της ΠΕ Καρδίτσας, η Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων και ο Σύλλογος Τριτέκνων Ν. Καρδίτσας. Επικεφαλής εταίρος της Σύμπραξης είναι ο Δήμος Καρδίτσας.

Για τον καλύτερο συντονισμό του προγράμματος συγκροτήθηκε Ομάδα Έργου με επικεφαλής την Αντιδήμαρχο Εθελοντισμού, Ειδικών Πληθυσμιακών Ομάδων και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κα. Ελένη Αντωνίου.

Οι τελευταίες λεπτομέρειες για την έναρξη του προγράμματος συζητήθηκαν κατά τη συνάντηση της Ομάδας Έργου του προγράμματος που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 1/2 στο Δημαρχείο Καρδίτσας, ενώ ακολούθησε συνάντηση της Ομάδας Έργου με τον Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκο.

Να σημειωθεί οτι ταυτόχρονα με την διανομή της Πέμπτης 4/2 , θα ξεκινήσει η εφαρμογή των συνοδευτικών μέτρων του προγράμματος. Συγκεκριμένα, στην παρούσα χρονική περίοδο, οι ωφελούμενοι θα έχουν τη δυνατότητα δωρεάν παρακολούθησης μίας κινηματογραφικής ταινίας της αρεσκείας τους καθώς και τη δυνατότητα λήψης συμβουλευτικών υπηρεσιών εργασιακής ένταξης. Σταδιακά και στην πορεία του προγράμματος, θα προστίθενται επιπλέον κατηγορίες τροφίμων προς διανομή και πρόσθετα συνοδευτικά μέτρα, όπως εκδρομές, νομική συμβουλευτική υποστήριξη, δωρεάν είσοδο σε πολιτιστικές εκδηλώσεις και άλλες υπηρεσίες, που αποσκοπούν στον περιορισμό των συνθηκών κοινωνικού αποκλεισμού, τον οποίο αντιμετωπίζουν οι ωφελούμενοι του προγράμματος.

Οι διανομές αγαθών και η παροχή συνοδευτικών μέτρων θα συνεχιστούν σε όλη τη διάρκεια του έτους 2016. Ο συνολικός προϋπολογισμός του προγράμματος για την ΠΕ Καρδίτσας ανέρχεται σε 2.478.828,09 Ευρώ και καλύπτεται πλήρως, από πόρους του Ταμείου Ευρωπαϊκής Βοήθειας για Απόρους (ΤΕΒΑ).

Με αφορμή την έναρξη του προγράμματος ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος ευχαριστεί θερμά τον Αντί-περιφερειάρχη Καρδίτσας, όλους τους δημάρχους της Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας, τον σεβασμιότατο Μητροπολίτη Τιμόθεο και τον Πρόεδρο του Συλλόγου Τριτέκνων Ν. Καρδίτσας, για την εμπιστοσύνη που μας έδειξαν, προς το Δήμο Καρδίτσας επιλέγοντάς τον ως Επικεφαλής Εταίρο της Σύμπραξης.

Ταυτόχρονα ευχαριστεί θερμά την Αντιδήμαρχο Εθελοντισμού, Ειδικών Πληθυσμιακών Ομάδων και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κα. Ελένη Αντωνίου καθώς και τα μέλη της ομάδας έργου, για την καθημερινή προσπάθεια που καταβάλλουν, ώστε να υλοποιηθεί επιτυχώς το πρόγραμμα.