02/09/2015

oikosfaira

«Εντείνονται οι προετοιμασίες για την 15η Οικολογική Γιορτή Καρδίτσας
Πραγματοποιείται κανονικά από 17 – 20 Σεπτέμβρη με συμμετοχές από όλη την Ελλάδα»

Στην τελική ευθεία βρίσκονται οι προετοιμασίες για την 15η Οικολογική Γιορτή Καρδίτσας που οργανώνει, από 17 έως 20 Σεπτεμβρίου 2015, η ΟικόΣφαιρα (Κίνηση για τον άνθρωπο, το περιβάλλον και την ποιότητα ζωής),  με συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Θεσσαλίας – Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, το Δήμο Καρδίτσας, το Επιμελητήριο Καρδίτσας, το Europe Direct Καρδίτσας, την ΑΝ.ΚΑ. Α.Ε.,  το Κέντρο Γενετικής Βελτίωσης Ζώων, το ΤΕΙ Τεχνολογίας Τροφίμων, τον ΕΛΓΟ Δήμητρα, το ΚΠΕ Μουζακίου και με χορηγό επικοινωνίας την ΕΡΑ Δίκτυο.

Ανεξάρτητα από την ημερομηνία διεξαγωγής των εθνικών εκλογών, η 15η Οικολογική Γιορτή θα πραγματοποιηθεί κανονικά στις ημερομηνίες που έχουν ήδη ανακοινωθεί.  Μέσα στο επόμενο διάστημα θα γνωστοποιηθεί και το αναλυτικό πρόγραμμα των εκδηλώσεων.

oikologiki-3Ήδη, συνεχίζεται η διαδικασία υποβολής αιτήσεων – δηλώσεων συμμετοχής από όλη την Ελλάδα, όπως πάντα, για την Πανελλαδική Εκθεσιακή Αγορά Πιστοποιημένων Βιολογικών Προϊόντων, Ειδών Χειροτεχνίας και Οικολογικών Δραστηριοτήτων που θα λειτουργήσει στο άλσος του Παυσιλύπου. Η υποβολή των αιτήσεων θα διαρκέσει έως ότου καλυφθεί το σύνολο των διατιθέμενων περιπτέρων, ενώ μπορούν να λάβουν μέρος πιστοποιημένοι παραγωγοί βιολογικών προϊόντων φυτικής και ζωικής παραγωγής, μεταποιητές και τυποποιητές βιολογικών προϊόντων, περιβαλλοντικές οργανώσεις, οργανισμοί ελέγχου και πιστοποίησης βιολογικών προϊόντων και φορείς που σχετίζονται με τη βιολογική παραγωγή και προστασία του περιβάλλοντος, όπως επίσης και χειροτέχνες με οικολογικά είδη χειροτεχνίας. Η μέχρι τώρα ανταπόκριση είναι κάτι παραπάνω από ενθαρρυντική, γεγονός που αποδεικνύει τη δυναμική του θεσμού.

Εκτός από την Πανελλαδική Εκθεσιακή Αγορά, η 15η Οικολογική Γιορτή Καρδίτσας περιλαμβάνει ενημερωτική ημερίδα με θέμα την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής, στην οποία αφιερώνεται η φετινή Γιορτή, αλλά και μια σειρά από παράλληλες εκδηλώσεις, όπως ομιλίες – συζητήσεις, εργαστήρια, οικολογικά και καλλιτεχνικά δρώμενα και δράσεις για τα παιδιά.

Την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, την αίτηση συμμετοχής καθώς και άλλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες, μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να βρει στην ιστοσελίδα της ΟικόΣφαιρας: www.oikosfaira.gr

Για υποβολή αιτήσεων συμμετοχής : info@oikosfaira.gr, fax:2441029637

Για Πληροφορίες και επικοινωνία: