11/04/2013

Διοργανώνονται από Δήμο Καρδίτσας και Ποδηλατικό Όμιλο υπό την αιγίδα της Ε.Ο.Π.

Μία αθλητική διοργάνωση πανθεσσαλικού χαρακτήρα που θα προβάλλει τον Δήμο Καρδίτσας και θα συμβάλλει τα μέγιστα στην προώθηση του αθλητικού ιδεώδες μέσω της χρήσης ποδηλάτων, προτίθεται να φιλοξενήσει η πόλη μας το διήμερο 11 και 12 Μαϊου 2013.

Πρόκειται για ποδηλατικούς αγώνες ατομικής χρονομέτρησης και αντοχής που θα πραγματοποιηθούν το εν λόγω Σαββατοκύριακο, μια εβδομάδα μετά το Πάσχα, με την συνεργασία του Δήμου Καρδίτσας, του Ποδηλατικού Ομίλου Καρδίτσας και της Τοπικής Ένωσης Κεντρικής Ελλάδος και θα τελούν υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας.

Το βράδυ της Τετάρτης 10/4/2013 έγινε στο Δημαρχείο Καρδίτσας η πρώτη σύσκεψη εμπλεκόμενων εκπροσώπων υπό τον Δήμαρχο κ. Κώστα Παπαλό, κατά την οποία συζητήθηκαν εκτενώς θέματα που σχετίζονται με τον καθορισμό της αγωνιστικής διαδρομής, την αφετηρία, τον τερματισμό των αθλητών, την ασφάλεια των θεατών και την απονομή των επάθλων.

Στην συζήτηση έλαβαν μέρος ο αντιδήμαρχος Διοικητικών Υπηρεσιών, Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Προγραμματισμού και Διαφάνειας κ. Χάρης Παπαδημητρίου, ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών και Πολεοδομίας κ. Φίλιππος Κωτούλας, ο Δημοτικός Σύμβουλος και πρόεδρος του ΔΟΠΑΚ κ. Νίκος Καραγιάννης, ο Διευθυντής της Δημοτικής Αστυνομίας κ. Ιωσήφ Ιωσηφίδης, εκπρόσωποι του Π.Ο.Κ. και του Τμήματος Τροχαίας Καρδίτσας.

Όπως τόνισε ο Πρόεδρος του Π.Ο.Κ. κ. Θωμ. Αρβανίτης, οι αγώνες είναι επίσημοι και βαθμολογούνται για την κατάταξη του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος όλοι οι συμμετέχοντες ποδηλάτες. Σε ότι αφορά τους οκτώ πρώτους αθλητές, οι επιδόσεις τους θα έχουν μεγαλύτερη πριμοδότηση.

Στους δύο αγώνες ο Π.Ο.Κ. θα εκπροσωπηθεί από 16 αθλητές, εκ των οποίων κάποιοι έχουν επιτύχει σημαντικές διακρίσεις.