22/10/2014

“Δεύτερη ευκαιρία” ως τις 30/11 για τη ρύθμιση οφειλών προς το Δήμο Καρδίτσας
Στην ευνοϊκή αυτή ρύθμιση εντάσσονται και όσες έχουν καταστεί ή θα καταστούν ληξιπρόθεσμες έως και τις 30 Οκτωβρίου 2014

Μια δεύτερη ευκαιρία να ρυθμίσουν με ιδιαίτερα ευνοϊκούς όρους  τις ληξιπρόθεσμες οφειλές τους προς το Δήμο Καρδίτσας, αλλά και προς τον ΔΟΠΑΚ  που έχουν βεβαιωθεί από 1/01/2010 και έχουν καταστεί ήδη ή θα καταστούν ληξιπρόθεσμες μέχρι και τις 30/10/2014, δίνει τροπολογία του Υπουργείου Εσωτερικών στο νομοσχέδιο: «Έλεγχος των οικονοµικών των πολιτικών κοµµάτων και των αιρετών αντιπροσώπων Βουλής και Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και άλλες διατάξεις» που ψηφίστηκε από τη Βουλή. Παράλληλα δίδεται η δυνατότητα να ενταχθούν σε αυτό το πλαίσιο και οι παλαιότερες οφειλές (πριν την 01-01-2010).

Οι όροι αποπληρωμής είναι αρκετά ευνοϊκοί (εξόφληση σε 24 έως και 100 δόσεις και με απαλλαγή από προσαυξήσεις που μπορεί να φθάσει σε ποσοστό ακόμα και 100%)  και δίνουν τη δυνατότητα στους οφειλέτες να αποκαταστήσουν τη σχέση συνεργασίας με τον δήμο και  να αποκτήσουν δημοτική ενημερότητα, η οποία είναι απαραίτητη για κάθε συναλλαγή τους με τον Δήμο.

Ιδιαίτερα για τις επιχειρήσεις αναψυχής και εστίασης, η Δημοτική Αρχή σε συναντήσεις με  τη Διοίκηση της Ένωσής τους, αλλά και στην Γενική Συνέλευση του κλάδου έχει καταστήσει σαφές οτι  χωρίς δημοτική ενημερότητα δεν θα μπορούν να ανανεώσουν τις ετήσιες άδειες τραπεζοκαθισμάτων και μουσικής.

Μάλιστα το επόμενο διάστημα θα δοθεί έμφαση στους σχετικούς ελέγχους των αδειών από την νεοσύστατη ομάδα υπηρεσίας ελέγχου, ενώ με βάση το ισχύον θεσμικό πλαίσιο μετά  από τρεις ελέγχους η αρμόδια Υπηρεσία θα είναι υποχρεωμένη να ανακαλέσει την άδεια λειτουργίας των καταστημάτων.

Κατά τα υπόλοιπα ισχύουν οι όροι της ρύθμισης του Ν. 4257/2014 όπου προβλέπονταν, μεταξύ άλλων, τα εξής:

1. Όσες ληξιπρόθεσμες οφειλές έχουν βεβαιωθεί έως 31/12/2009 υπάγονται στις ρυθμίσεις των σχετικών διατάξεων του Ν. 3801/2009.
  2. Όσες ληξιπρόθεσμες οφειλές έχουν βεβαιωθεί από 01/01/2010 δύναται να ρυθμίζονται ως ακολούθως :

Η αίτηση του οφειλέτη για την υπαγωγή στη ρύθμιση των ληξιπρόθεσμων οφειλών υποβάλλεται στο Ταμείο του Δήμου Καρδίτσας το αργότερο μέχρι 30 Νοεμβρίου 2014.

Για περισσότερες πληροφορίες στο Τμήμα Ταμείου του Δήμου κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες στα τηλέφωνα 24413 50770, 24413 50750, 24413 50753.

Ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών προς τη ΔΕΥΑ Καρδίτσας

Με την τροπολογία που ψηφίστηκε παρέχεται η δυνατότητα και στη ΔΕΥΑ Καρδίτσας , να προχωρήσει σε ρύθμιση των οφειλών προς αυτή, οι οποίες έχουν καταστεί ληξιπρόθεσµες έως τις 30.9.2014, κατόπιν έκδοσης σχετικής απόφασης του διοικητικού της συμβουλίου , που αναμένεται να ληφθεί στην επόμενη συνεδρίασή του και υποβολής αίτησης του οφειλέτη για υπαγωγή στη ρύθμιση έως 14.11.2014.