26/03/2015

Το Σάββατο 28/3, από τις  8.30 μμ – 9.30μμ θα σβήσουν συμβολικά τα φώτα στην Κεντρική Πλατεία και το Δημαρχείο

Ο Δήμος Καρδίτσας, ανταποκρινόμενος στο κάλεσμα της περιβαλλοντικής οργάνωσης WWF,  συμμετέχει στην παγκόσμια πρωτοβουλία «Ώρα της Γης», που έχει ως στόχο να ευαισθητοποιήσει  τους πολίτες  απέναντι στο παγκόσμιο φαινόμενο της κλιματικής αλλαγής.

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του, το Σάββατο 28/3 από τις 8.30 μμ- 9.30μμ, θα σβήσουν συμβολικά τα φώτα της Κεντρικής Πλατείας και του Δημαρχείου.

Παράλληλα, ο Δήμος καλεί και όλους τους δημότες, να συμμετέχουν στην «Ώρα της Γης» περιορίζοντας την κατανάλωση ενέργειας και στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα ενάντια στην υπερθέρμανση του πλανήτη.

Η “Ώρα της Γης” είναι μια αφορμή για την προσωπική μας δέσμευση: πολλά περνούν από το χέρι μας και για να ζητήσουμε περισσότερα από τους δίπλα μας κι από τις κυβερνήσεις μας, είναι σημαντικό πρώτα να κάνουμε το δικό μας βήμα!

Όσοι δημότες επιθυμούν μπορούν να επισκεφτούν την ιστοσελίδα www.kalyterizoi.gr  και να δηλώσουν την ατομική συμμετοχή τους στην «Ώρα της Γης» ενισχύοντας με τον τρόπο αυτό το παγκόσμιο μήνυμα για την προστασία του περιβάλλοντος.

ora-ghs