01/07/2013

???????????????????????????????Συνάντηση του Δημάρχου Καρδίτσας κ. Κων. Παπαλού με τη Διοίκηση του Παραρτήματος Καρδίτσας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας που ανέλαβε να διοργανώσει το κορυφαίο επιστημονικό γεγονός στην πόλη μας στις 8, 9 και 10 Νοεμβρίου 2013

Συνάντηση με τη Διοίκηση του Παραρτήματος Καρδίτσας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας είχε την Πέμπτη 25/6 στο γραφείο του ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Κων. Παπαλός.

Αντικείμενο της συνάντησης ήταν η διοργάνωση του 30ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Μαθηματικής Παιδείας με θέμα “Τα Μαθηματικά στην Εκπαίδευση, στην Τεχνολογία και στην Κοινωνία” που θα πραγματοποιηθεί στην Καρδίτσα  το τριήμερο 8, 9 και 10 Νοεμβρίου 2013.

Όπως τόνισαν τα μέλη της Διοίκησης του παραρτήματος Καρδίτσας της Ε.Μ.Ε.  το ετήσιο Συνέδριο αποτελεί  κορυφαίο επιστημονικό γεγονός και αναμένεται να το παρακολουθήσουν  εκατοντάδες μαθηματικοί απ' όλη τη χώρα (μαζί με τους- τις συνοδούς τους) με ό,τι αυτό συνεπάγεται και για την προβολή της Καρδίτσας πανελληνίως.

Πέρα από τις προσπάθειες της Οργανωτικής Επιτροπής του Συνεδρίου, η επιτυχία του, όπως  τονίστηκε χαρακτηριστικά, εξαρτάται και από την υποστήριξη των τοπικών φορέων.

Ο κ. Παπαλός, συνεχάρη τη Διοίκηση του Παραρτήματος για την ανάληψη της σημαντικής αυτής διοργάνωσης, υπογραμμίζοντας οτι τέτοιου είδους συνέδρια πανελλαδικής εμβέλειας, αποτελούν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για την προβολή της Καρδίτσας και ταυτόχρονα την καθιερώνουν ως έναν δημοφιλή προορισμό συνεδριακού τουρισμού.

Ο Δήμος Καρδίτσας, όπως διαβεβαίωσε ο κ. Παπαλός, θα στηρίξει με κάθε δυνατό τρόπο την προσπάθεια του παραρτήματος Καρδίτσας της Ε.Μ.Ε. και της Οργανωτικής Επιτροπής με στόχο την επιτυχία του Συνεδρίου.

Για τα ζητήματα της οργάνωσης του 30ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Μαθηματικής Παιδείας αναμένεται να πραγματοποιηθεί νέα συνάντηση εργασίας της Διοίκησης του Παραρτήματος με υπηρεσιακούς παράγοντες του Δήμου, παρουσία μελών της κεντρικής Διοίκησης της  Μαθηματικής Εταιρίας που θα βρίσκονται στην Καρδίτσα την Παρασκευή 26/6, ενώ αντίστοιχη συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την ίδια ημέρα και με τον Αντιπεριφερειάρχη Καρδίτσας κ. Βασ. Τσιάκο.