16/01/2015

Την Κυριακή 18 Ιανουαρίου και ώρα 10.15 π.μ. στο Αθλητικό Πάρκο το “ραντεβού” με τους συλλόγους και τους εθελοντές- ενεργούς πολίτες
για την υλοποίηση της δράσης που υποστηρίζεται από τη Συνεταιριστική Τράπεζα Καρδίτσας

Την Κυριακή 18 Ιανουαρίου και ώρα 10.15 π.μ. στο Αθλητικό Πάρκο, στην έξοδο της οδού Υψηλάντου είναι το ραντεβού των συλλόγων, εθελοντικών οργανώσεων και κάθε εθελοντή- ενεργού πολίτη της Καρδίτσας που επιθυμούν να συμμετάσχουν στην δράση εθελοντικού καθαρισμού που οργανώνει ο Δήμος Καρδίτσας με την υποστήριξη της Συνεταιριστικής Τράπεζας Καρδίτσας, με χορηγία της οποίας θα δοθούν σε όλους τους συμμετέχοντες τα απαραίτητα υλικά ( γάντια και σακούλες) αλλά και αναμνηστικό καπελάκι.

Βασικός στόχος αυτής της πρωτοβουλίας του Δήμου που βρήκε την άμεση και θερμή ανταπόκριση της Τράπεζας είναι η περαιτέρω ευαισθητοποίηση των δημοτών στο θέμα της καθαριότητας που σχετίζεται άμεσα με την καθημερινότητα και την ποιότητα της ζωής μας. Το μήνυμα “Νοιάζομαι- Συμμετέχω” έρχεται να υπογραμμίσει την σημασία της συμμετοχής όλων στην προσπάθεια για μια καθαρότερη, όμορφότερη, πιο νοικοκυρεμένη και ελκυστικότερη πόλη.

Παράλληλα η δράση αυτή προάγει την αξία του εθελοντισμού, η περαιτέρω ανάπτυξη του οποίου στην τοπική κοινωνία, με  μορφές που εκτείνονται σε όλο το φάσμα της κοινωνικής ζωής  αποτελεί προτεραιότητα της Δημοτικής Αρχής.