29/12/2017

Ένα δίκαιο αίτημα του Δήμου Καρδίτσας και του Κέντρου Γυναικών Καρδίτσας, που από το 1993 παρέχει σημαντικές υπηρεσίες υποστήριξης στις γυναίκες της περιοχής ικανοποιείται με την χρηματοδότησή του από το ΠΕΠ Θεσσαλίας.

Ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φώτης Αλεξάκος μαζί με τον Πρόεδρο του Κ.Γ.Κ. κ. Κλεομένη Γιαννέλο, την Αντιπρόεδρο του Κ.Γ.Κ. κ. Σωτηρία Μπακαλάκου και τη Δντρια του Κ.Γ.Κ. κ. Καίτη Βελεσιώτου σε συνέντευξη τύπου που παραχώρησαν αναφέρθηκαν στην πολύμηνη και συστηματική προσπάθεια που καταβλήθηκε από τη Δημοτική Αρχή και τη Διοίκηση του Κέντρου, ώστε να ξεπεραστούν εμπόδια κυρίως γραφειοκρατικού χαρακτήρα που είχαν θέσει το Κέντρο εκτός χρηματοδότησης από το προηγούμενο ΕΣΠΑ.

Ειδικότερα όσον αφορά την Προγραμματική Περίοδο 2007-2013, όπως τόνισε ο Δήμαρχος η Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων (ΓΓΙΦ), προχώρησε, μεταξύ άλλων, στη δημιουργία ενός Δικτύου 61 Δομών πανελλαδικής κάλυψης για την πρόληψη και καταπολέμηση της έμφυλης βίας, ειδικότερα:

Συμβουλευτικά Κέντρα και Ξενώνες Φιλοξενίας στις έδρες ή/και στις μεγαλύτερες πληθυσμιακά πόλεις των Περιφερειών με αντικειμενικά πληθυσμιακά και γεωγραφικά κριτήρια, προκειμένου να επιτευχθεί η μεγαλύτερη γεωγραφική κάλυψη της χώρας με στόχο την υποστήριξη των γυναικών – θυμάτων βίας και την ευαισθητοποίηση, την πρόληψη και την αντιμετώπιση της βίας κατά των γυναικών σε τοπικό και περιφερειακό επίπεδο.

Η Καρδίτσα δεν πληρούσε τα πληθυσμιακά κριτήρια. Για το λόγο αυτό δεν είχε τη δυνατότητα να υποβάλλει πρόταση στο πλαίσιο του ΕΠ “Διοικητική Μεταρρύθμιση 2007-2013» και να χρηματοδοτηθεί για τη λειτουργία του, αν και λειτουργούσε ανάλογη δομή υποστήριξης γυναικών θυμάτων βίας στο Κέντρο Γυναικών Καρδίτσας από το 2003. Οι δράσεις του Δικτύου Δομών -Συμβουλευτικά Κέντρα και Ξενώνες Φιλοξενίας – της ΓΓΙΦ, συνεχίζουν να συγχρηματοδοτούνται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο στο πλαίσιο των Περιφερειακών Επιχειρησιακών Προγραμμάτων της Προγραμματικής Περιόδου 2014-2020 και σε συνέχεια των παραπάνω δράσεων που υλοποιήθηκαν με χρηματοδότηση από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Διοικητική Μεταρρύθμιση 2007-2013”.

Για να μην χαθεί και η τρέχουσα προγραμματική περίοδος υπήρξε έντονη κινητοποίηση της Δημοτικής Αρχής και της Διοίκησης του Κ.Γ.Κ.

Στο χρονικό αυτών των ενεργειών και παρεμβάσεων που προηγήθηκαν της πρόσκλησης αναφέρθηκε ο κ. Αλεξάκος

Ουσιαστικά με την ένταξη του ΚΓΚ στο δίκτυο των Δομών πανελλαδικής κάλυψης για την πρόληψη και καταπολέμηση της έμφυλης βίας ανοίγει όπως είπε ο Δήμαρχος ο δρόμος να συνεχιστεί η χρηματοδότησή του και από το επόμενο ΕΣΠΑ.

Κλείνοντας κ. Αλεξάκος ευχαρίστησε τον κ. Γιαννέλο την κ. Μπακαλάκου και την κ. Βελεσιώτου για την συνεργασία και τη συτηματική προσπάθεια διεκδίκησης της ικανοποίησης του αιτήματος, τους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ κ.κ. Σπ. Λάππα, Χρ. Κατσιαβριά- Σιωροπούλου και Παν. Βράντζα, την ΓΓΙΦ κ. Κούβελα και το στέλεχος της ΓΓΙΦ κ. Παπάζογλου, τον Υπουργό Εσωτερικών κ. Σκουρλέτη, τον Περιφερειάρχη κ. Κων. Αγοραστό και τα στελέχη της Διαχειριστικής Αρχής για την υποστήριξη, την κατανόηση και τη συνεργασία.