02/02/2017

Συνεχής και συστηματική είναι η προσπάθεια του Δήμου Καρδίτσας, να ενημερώσει και να ευαισθητοποιήσει τους πολίτες σχετικά με την ελεγχόμενη στάθμευση αναδεικνύοντας τις θετικές επιπτώσεις της στην κυκλοφορία και την προσβασιμότητα στο κέντρο της πόλης, καθώς και τα οφέλη για την τοπική αγορά από την μείωση των πολύωρων σταθμεύσεων και την συνεχή εναλλαγή των οχημάτων σε κάθε θέση.

Επειδή ακριβώς ο στόχος της ελεγχόμενης στάθμευσης δεν είναι εισπρακτικός, αλλά η συνειδητοποίηση από την πλευρά των πολιτών της ανάγκης για ορθολογική χρήση του αυτοκινήτου στο κέντρο της πόλης, ο Δήμος ξεκινά μια νέα ενημερωτική εκστρατεία.

Στο πλαίσιο αυτής της καμπάνιας η Δημοτική Αστυνομία περιοδικά, κάποιες ημέρες του μήνα και για ορισμένα χρονικά διαστήματα, αντί για κλήσεις στα παρμπρίζ των αυτοκινήτων που έχουν σταθμεύσει σε θέσεις ελεγχόμενης στάθμευσης χωρίς την ειδική κάρτα, θα τοποθετεί…προειδοποιητική κλήση, με την οποία θα ενημερώνει τον οδηγό για την παράβασή του και θα του δίνει χρονικό περιθώριο 30 λεπτών για να μετακινήσει το όχημά του ή να τοποθετήσει κάρτα.

Η Δημοτική Αστυνομία μετά την παρέλευση του παραπάνω διαστήματος θα επιστρέφει στο σημείο και εφόσον το όχημα παραμένει στη θέση του χωρίς κάρτα στάθμευσης θα βεβαιώνεται η παράβαση.

Η ενημερωτική επιστολή

Στην ενημερωτική επιστολή αναφέρονται τα εξής:

“Φίλε-η οδηγέ,

Σας ενημερώνουμε οτι έχετε σταθμεύσει σε θέση ελεγχόμενης στάθμευσης, χωρίς να έχετε χρησιμοποιήσει την ειδική κάρτα, η οποία θα έπρεπε να βρίσκεται τοποθετημένη σε εμφανές σημείο στο παρμπρίζ του οχήματός σας.
Παρακαλούμε να μετακινήσετε άμεσα το όχημά σας ή να τοποθετήσετε κάρτα στάθμευσης, διαφορετικά στον επανέλεγχο που θα πραγματοποιήσει εντός 30 λεπτών η Υπηρεσία μας, θα βεβαιωθεί παράβαση.

Φίλε-η οδηγέ,

Τηρώντας την ελεγχόμενη στάθμευση συμβάλλουμε όλοι :

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία!”