18/01/2016

Τι θα πρέπει να κάνουν οι ενδιαφερόμενες επιχειρήσεις για να μειώσουν τα τέλη τους

Εγκρίθηκε από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας η 608/2015 απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Καρδίτσας με την οποία μειώνονται 35% κατά μέσο όρο τα δημοτικά τέλη όλων των εκτός σχεδίου επιχειρήσεων.

Ειδικότερα με την απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου μειώνονται 30% τα δημοτικά τέλη για όλες τις επιχειρήσεις που οι εγκαταστάσεις τους έχουν εμβαδό μέχρι 1000, ενώ για επιχειρήσεις με μεγαλύτερες εγκαταστάσεις προβλέπεται επιπλέον μείωση της τάξης 10%, (για το τμήμα από 1000 τ.μ. – 2000 τ.μ.) και περαιτέρω μείωση 10% για το τμήμα πάνω από τα 2000 τμ.

Προκειμένου να πραγματοποιηθεί η παραπάνω μείωση πρέπει οι ενδιαφερόμενες επιχειρήσεις να προσέλθουν στο τμήμα Εσόδων του Δήμου Καρδίτσας, είτε με το Ε9 είτε με πρόσφατο διάγραμμα κάλυψης – δόμησης υπογεγραμμένο από μηχανικό, από το οποίο να προκύπτει το εμβαδόν της επιφάνειας της επιχείρησης.

Ο Δήμος απέστειλε σχετική επιστολή και προς το Επιμελητήριο Καρδίτσας, προκειμένου να ενημερώσει τις ενδιαφερόμενες επιχειρήσεις- μέλη του.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία μείωσης των δημοτικών τελών στις εκτός σχεδίου επιχειρήσεις οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με το αρμόδιο τμήμα, στο τηλέφωνο 2441350764.