24410 7134624410 71346paidikesbibliothikes@yahoo.grΑισώπου 1, Τ.Κ. 43100, ΚΑΡΔΙΤΣΑhttps://www.facebook.com/PaidikesBibliothekesDemouKarditsas/

Δ.Ο.Π.Α.Κ.
ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ
Αισώπου 1 – Τ.Κ. 43100 – ΚΑΡΔΙΤΣΑ
ΤΗΛ. & ΦΑΞ.: 2441071346
E-mails: paidikesbibliothikes@yahoo.gr

«Ξεκινάνε οι καλοκαιρινές δράσεις στις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας και σε έξι ακόμη βιβλιοθήκες της Θεσσαλίας – Κάλεσμα εθελοντών»

Τα σχολεία φτάνουν στο τέλος τους και ένα ακόμη συναρπαστικό καλοκαίρι περιμένει τα παιδιά σε επτά Δημόσιες, Δημοτικές, Παιδικές και μη βιβλιοθήκες.

«Καλοκαιρινές αποδράσεις για ήσυχα και… ανήσυχα παιδιά», με βιβλία, μουσειοσκευές, παιχνίδια, κρυμμένοι θησαυροί, γνώσεις, όλα όσα θα έχουν την ευκαιρία τα παιδιά να ζήσουν και αυτό το καλοκαίρι.

Οι καλοκαιρινές δράσεις ξεκίνησαν το 2012 με πρωτοβουλία και υλοποίηση της Αστικής Μη κερδοσκοπικής εταιρίας Future Library και συνεχίστηκαν τα τελευταία χρόνια από την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος.

Φέτος η καλοκαιρινή Εκστρατεία της Εθνικής Βιβλιοθήκης θα πραγματοποιηθεί με ένα μικρό αριθμό δράσεων τον Ιούλιο κι έτσι επτά βιβλιοθήκες της ευρύτερης Θεσσαλικής περιφέρειας, αποφάσισαν να πάρουν την πρωτοβουλία και μέσα από μια μεταξύ τους συνεργασία, να κάνουν τις δικές τους καλοκαιρινές προτάσεις με «δράσεις κι αποδράσεις», όπως μαρτυρά ο τίτλος της για «ήσυχα και ανήσυχα παιδιά»

Οι δράσεις αρχίζουν από τις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας στις 24 Ιουνίου και συνεχίζονται ανάλογα με το πρόγραμμα που έχουν καταρτίσει και συμμετέχουν σε αυτές αλφαβητικά οι βιβλιοθήκες: Δημόσια Βιβλιοθήκη Λάρισας «Κωνσταντίνος Κούμας», Δημοτική Βιβλιοθήκη Λάρισας, Δημοτική Βιβλιοθήκη Δομοκού παράρτημα Νέου Μοναστηρίου, Δημοτικό Κέντρο Ιστορίας Βόλου, Δημοτική Βιβλιοθήκη Ραψάνης, και Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών Νεάπολης Βόλου..

Μεγάλος Χορηγός και των φετινών καλοκαιρινών δράσεων για τις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ. είναι το κατάστημα ΙΚΕΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, που μέσω του υπευθύνου του καταστήματος Κυρίου Σωκράτη Λεπενιώτη, ανταποκρίθηκε στο αίτημά μας, για 5η χρονιά τα τελευταία 6 χρόνια!!! Σας ευχαριστούμε πολύ!!!

Πληροφορίες και αναλυτικό πρόγραμμα στις κατά τόπους βιβλιοθήκες και στις ιστοσελίδες των βιβλιοθηκών στο διαδίκτυο και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Θέλετε να γίνετε μέρος της τοπικής ιστορίας; Θέλετε όμορφες καλοκαιρινές εμπειρίες με τα παιδιά σας & τα παιδιά της πόλης μας; Θέλετε μια όμορφη καλοκαιρινή περιπέτεια ως εθελοντές;
Συμπληρώσετε την παρακάτω φόρμα και θα περάσετε… ένα ξεχωριστό Καλοκαίρι!!!

Σας περιμένουμε να ζήσουμε άλλο ένα συναρπαστικό καλοκαίρι, γιατί στις βιβλιοθήκες μας η ζωή και η δράση δεν σταματούν ποτέ!!!