Κορυφώνονται ενόψει Πρωτοχρονιάς οι εορταστικές εκδηλώσεις του Δήμου Καρδίτσας

29/12/2014

Με πολλές και πρωτότυπες εκδηλώσεις συνεχίζεται το πρόγραμμα εκδηλώσεων “Η Καρδίτσα γιορτά…Ζει” που διοργανώνει ο Δήμος Καρδίτσας σε συνεργασία με τοπικούς φορείς και την υποστήριξη επιχειρήσεων της περιοχής μας.

Το πρόγραμμα του επόμενου διημέρου έχει ως εξής:

???????????????????????????????Τρίτη 30 Δεκεμβρίου

Ώρα 10:30πμ – 1:30μμ.  Άλσος Παυσιλύπου

Δημιουργική δραστηριότητα και παιχνίδια  από το Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού

Ώρα 6:00μμ – 10:00μμ.  Άλσος Παυσιλύπου

“Φωτογραφικό Ταξίδι” από τον ΕΟΣΚ. Ο Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Καρδίτσας σας καλεί σε μία φωτογραφική περιπλάνηση στα βουνά του Νομού μας προσφέροντας ζεστό τσίπουρο με μέλι, λουκούμια, κρασί και μουσική.

Ώρα 9:00μμ.  Αναψυκτήριο Παυσιλύπου

Μουσική βραδιά με το μουσικό σχήμα “Χρόες”, φωνή Αναστασία Μαρκαντώνη, βιολί Χριστίνα Γρηγορίου κιθάρα και μαντολίνο Χρήστος Διαμαντής πιάνο και ενορχήστρωση Γιάννης Μπάτρας.

Τετάρτη 31 Δεκεμβρίου

Ώρα 11:00πμ – 2:00μμ.  Κεντρική Πλατεία

“Καλικαντζαροσκανταλιές”

Και φέτος οι καλικάντζαροι θα έρθουν με ζαβολιές και πειράγματα στους δρόμους και τα μαγαζιά της πόλης μας. Τελικός σταθμός η κεντρική πλατεία, όπου ο Αρχικαλικάντζαρος θα κερνάει ζεστή κανελλάδα για να μας καλοπιάσει. Με την συμμετοχή των παιδιών και γονέων του 6ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας

'Ωρα 11:00πμ – 1:00μμ. Κεντρική Πλατεία

Ο  Αη Βασίλης  φόρεσε την καλή του στολή και το πλατύ του χαμόγελο και φωτογραφίζεται με τα παιδιά

Ώρα 5:00μμ – 7:00μμ. Αναψυκτήριο Παυσιλύπου

Ο Αη Βασίλης και τα ξωτικά του μοιράζουν δώρα και σπάνε την χριστουγεννιάτικη Πινιάτα

Ώρα 6:30μμ – 7:30μμ.  Σιδηροδρομικός  Σταθμός

Υποδοχή της αμαξοστοιχίας  591

Μια πρωτότυπη υποδοχή των επιβατών στην αποβάθρα του σιδηροδρομικού σταθμού της πόλης μας, με μουσική, χορό, φώτα και ευχές από την σύγχρονη ομάδα χορού Απο.χορό Dance & Pilates studio.

Οι εκδηλώσεις των προηγούμενων ημερών

Πλούσιο ήταν το πρόγραμμα των εκδηλώσεων των ημερών που ακολούθησαν μετά την ημέρα των Χριστουγέννων, αρχήςkdap-dimotiki-agora γενομένης από τη δεύτερη μέρα που ξεκίνησε με την καθιερωμένη χριστουγεννιάτικη συναυλία του Ωδείου Καρδίτσας – Κων/νος Ευθυμιάδης  στο Κινηματοθέατρο.

Το απόγευμα  στο Αναψυκτήριο Παυσιλύπου, οι “ Δρυάδες εν πλώ” παρουσίασαν το “Χορόχρωμα Χριστουγέννων”  για όλα τα παιδιά της πόλης , ενώ η βραδιά ολοκληρώθηκε στον ίδιο χώρο με συναυλία για παιδιά, εφήβους & ενήλικες από το συγκρότημα punk rock group NoNameSuffering NNS.

Από την ημέρα δεν μπορούσε να λείπουν και τα έθιμα του τόπου μας. Έτσι στις το πρωί της δεύτερης μέρας των Χριστουγέννων στην Τοπική Κοινότητα Πορτίτσας πραγματοποιήθηκε το έθιμο της γουρνοχαράς.

Το Σάββατο επίκεντρο των εκδηλώσεων ήταν το αναψυκτήριο Παυσιλύπου, όπου το πρωί πραγματοποιήθηκαν πτήσεις εθισμού – εξομοιωτή αερομοντέλων με την Αερολέσχη Καρδίτσας, ενώ καλλιτέχνες του Εικαστικού Ομίλου Καρδίτσας βοήθησαν πολλά παιδιά να δημιουργήσουν τα δικά τους έργα ζωγραφικής.

Νωρίς το απόγευμα τα Κ.Δ.Α.Π  Δήμου Καρδίτσας οργάνωσαν αφήγηση Χριστουγεννιάτικων  παραμυθιών, ενώ αργότερα το Γυμναστήριο “Διάπλασις” παρουσίασε χριστουγεννιάτικες χορογραφίες και η βραδιά ολοκληρώθηκε με πάρτυ δεκαετιών '70, '80, '90, με τον DJ Σάκης 219 που ξεσήκωσε τους παραβρισκόμενους για χορό.

Την Κυριακή 28 Δεκεμβρίου στο αίθριο της Δημοτικής Αγοράς η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων Καρδίτσας οργάνωσε το έθιμο της γουρνοχαράς  με παραδοσιακή ορχήστρα και γευσιγνωσία στα περίπτερα προϊόντων από το Δίκτυο τροφίμων & ποτών Καρδίτσας  ενώ στην Κεντρική Πλατεία  ο Ποδηλατικός Όμιλος Καρδίτσας διοργάνωσε ποδηλατοαηβασιλιάτικες δεξιοτεχνίες με βραβεία.

Την ίδια ώρα στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο η σχολή χορού Μαρίας Καραπαναγιώτη παρουσίασε την “Ονειροπαγίδα”

Το απόγευμα στο Αναψυκτήριο Παυσιλύπου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με παρουσίαση contemporary dance από το Απο.χορό Dance & Pilates studio και  καλλιτεχνικές δράσεις  για όλα τα παιδιά από την ομάδα του “Πολύτεχνου” και η βραδιά ολοκληρώθηκε μουσικά με  πιάνο και τραγούδι από την Μαρία Παπαδούλη.