Ιστορικά Στοιχεία της Αυτοδιοίκησης

Πηγές:

  1. ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΣΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Καρδίτσας, Καρδίτσα 2007
  2. Όψεις της Ιστορίας και της Τοπικής Αυτοδιοίκησης του Νομού Καρδίτσας, Τοπική Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων Νομού Καρδίτσας
  3. Τουριστικός Οδηγός νομού Καρδίτσας, Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Καρδίτσας, Καρδίτσα 2010

Νομάρχες και Έπαρχοι Καρδίτσας της περιόδου 1881 – 2010

Ονοματεπώνυμο Έτος Ιδιότητα
Χαλήλ Μοουχαράμ 1881 Έπαρχος
Γκίκας Κων/νος 1882 Έπαρχος
Ζουλούμης Γεώργιος 1882-1884 Έπαρχος
Αποστολίδης Γεώργιος 1883 Έπαρχος
Γρανίτσας Δημήτριος 1884 Έπαρχος
Βλάσης Αντώνιος 1884-1885 Έπαρχος
Ζαχαράκης Γεώργιος 1885 Έπαρχος και έφορος
Αποστολίδης Γεώργιος 1885-1886 Έπαρχος
Τσιριμώκος Νικόλαος 1891 Έπαρχος
Δραγάτσης Βασίλειος 1899-1901 Νομάρχης
Παπαδιαμαντόπουλος Νικόλαος 1902-1903 Νομάρχης
Ιερονύμων Ανδρέας 1903-1904 Νομάρχης
Βασιλείου Ανδρέας 1904-1905 Νομάρχης
Γιολδάσης Γεώργιος 1905-1906 Νομάρχης
Δούνης Κων/νος 1906-1907 Νομάρχης
Δεδούσης Δημήτριος 1907-1909 Νομάρχης

Από το 1909 έως το 1944 ο Νομός Καρδίτσας έγινε και πάλι επαρχία. Την περίοδο αυτή δεν υπήρχε έπαρχος, καθώς η Καρδίτσα υπαγόταν κατευθείαν στη Νομαρχία Τρικάλων.

Ονοματεπώνυμο Έτος Ιδιότητα
Σακκάς Γρηγόριος 1942-1944 Έπαρχος
Σακκάς Γρηγόριος 1944 Νομάρχης
Δασκαλόπουλος Μιχαήλ 1944-1945 Νομάρχης
Αντωνίου Απόστολος 1945 Νομάρχης
Νικολαϊδης Μηνάς 1945 Νομάρχης
Αβαρικιώτης Γεώργιος 1945-1946 Νομάρχης
Βαλατσός Αθανάσιος 1946-1947 Νομάρχης
Φουντουλάκης Αλέξανδρος 1947 Νομάρχης
Κούσουλας Χρίστος 1947 Νομάρχης
Δερμιτζάκης Στυλιανός 1947-1949 Νομάρχης
Κούρκουλας Ιωάννης 1949-1951 Νομάρχης
Σακκάς Γρηγόριος 1951-1954 Νομάρχης
Βασιλειάδης 1954 Νομάρχης
Δανιλίδης Λάζαρος 1954 Νομάρχης
Γκονίδης Γεώργιος 1954 Νομάρχης
Σταματιάδης Σ. 1954-1955 Νομάρχης
Παλαιολόγος Δημήτριος 1955-1960 Νομάρχης
Εμμανουήλ Δημήτριος 1960-1961 Νομάρχης
Παυλάκης Ηλίας 1962-1963 Νομάρχης
Σταμάτης Κων/νος 1963 Νομάρχης
Τσαρμακλής Αθανάσιος 1963-1964 Νομάρχης
Παπαδάκος Γεώργιος 1964-1967 Νομάρχης
Ρίγας Απόστολος 1967 Νομάρχης
Γαρέφης Πέτρος 1967-1968 Νομάρχης
Τασούλας Αναστάσιος 1968 Νομάρχης
Λιοτόπουλος Κοσμάς 1968-1969 Νομάρχης
Συνδίκας Κων/νος 1969-1970 Νομάρχης
Γαλανόπουλος Παναγιώτης 1970-1972 Νομάρχης
Καζάκης Φοίβος 1972-1974 Νομάρχης
Ζιώγας Κων/νος 1974 Νομάρχης
Μπεχράκης Θεόδωρος 1974-1975 Νομάρχης
Νικολάου Ανδρέας 1975-1976 Νομάρχης
Γκλέτσος Κων/νος 1976-1978 Νομάρχης
Γεωργακόπουλος Αντώνιος 1978-1981 Νομάρχης
Παπασμύρης Νικόλαος 1981-1983 Νομάρχης
Κουκουλάκης Δημήτριος 1983-1987 Νομάρχης
Χρυσοχοϊδης Μιχαήλ 1987-1989 Νομάρχης
Λάσκης Ελευθέριος 1989-1990 Νομάρχης
Κατσίκης Σόλων 1990-1993 Νομάρχης
Κανέλλος Θεόδωρος 1993 Νομάρχης
Κατσανίδης Στέργιος 1993-1994 Νομάρχης
Κατσαρός Στέργιος 1994 Νομάρχης
Παπακυρίτσης Κων/νος 1994-1998 Αιρετός νομάρχης
Αναγνωστόπουλος Βασίλειος 1999-2002 Αιρετός νομάρχης
Αναγνωστόπουλος Βασίλειος 2002-2006 Αιρετός νομάρχης
Αλεξάκος Φώτιος 2007-2010 Αιρετός νομάρχης

Δήμοι και Δήμαρχοι της περιόδου 1883 – 1914

Μετά την απελευθέρωση της Θεσσαλίας το 1881, όλα τα χωριά της Επαρχίας Καρδίτσας του Νομού Τρικάλων ανήκαν αρχικά στον Δήμο Καρδίτσας. Με Βασιλικό Διάταγμα της 31ης Μαρτίου 1883 (Φ.Ε.Κ. 126) “Περί της εις δήμους διαιρέσεως της εν τω νομώ Τρικάλων επαρχίας Καρδίτσης“, σχηματίστηκαν οι δεκατρείς δήμοι που αποτέλεσαν την Επαρχία Καρδίτσας και επί μία δεκαετία, από το 1899 μέχρι το 1909, τον Νομό Καρδίτσας. Το 1912 αποφασίστηκε η κατάργηση των Δήμων, η οποία, λόγω του πολέμου, ίσχυσε στις αρχές του 1914. Οι κοινότητες που σχηματίστηκαν καταργήθηκαν το 1998, όταν δημιουργήθηκαν οι νέοι Δήμοι με το σχέδιο “Καποδίστριας”.

Στους παρακάτω πίνακες αναγράφονται οι Δήμοι, τα χωριά που συμπτύχθηκαν σ’ αυτούς με τον πληθυσμό τους σύμφωνα με την απογραφή του 1881, και οι Δήμαρχοι της περιόδου.

Δήμος Καρδίτσας

Έδρα: Καρδίτσα. Απαρτιζόταν από τα όμορα χωριά: Καρδιτσομαγούλα, Αγιοπηγή, Μέλισσα, Σταυρός, Μοίρους, Κρύα Βρύση, Ρούσο, Καμινάδες, Πρόδρομος, Αρτεσιανό, Παλιοκκλήσι, Σαρακίνα, Φράγκο, Μητρόπολη, Γεωργικό, Ξυνονέρι, Αγιοι Θεόδωροι.

Δήμαρχοι
Σταμούλης Γεωργούλας 1883-1887
Λάππας Χρήστος 1887-1891
Λάππας Στέργιος 1891-1895
Αζάς Βασίλειος 1895
Αζάς Χρήστος 1895-1899
Λάππας Στέργιος 1899-1903
Λάππας Στέργιος 1903-1907
Λάππας Δημήτριος 1907-1914

Δήμος Καλλιφωνίου

Έδρα: Καλλιφώνι. Απαρτίζεται από τα χωριά: Καλλιφώνι, Παλιούρι, Λουτρό, Μελισσοχώρι, Δασοχώρι, Καρποχώρι, Πτελοπούλα, Ζαϊμι, Άμπελος, Αγ. Παρασκευή, Φίλια.

Δήμαρχοι
Μερλέμης Δημήτριος 1883-1887
Καραγκιώζης Ηλίας (Αναγνώστης) 1887-1891
Καραγκιώζης Ηλίας (Αναγνώστης) 1891-1895
Μερλέμης Δημήτριος 1895-1899
Μερλέμης Δημήτριος 1899-1903
Μερλέμης Δημήτριος 1903-1907
Αναστασόπουλος Δημήτριος 1907-1914

Δήμος Ιτάμου

Έδρα: Ζωγλόπι (Ραχούλα). Απαρτίζεται από τα χωριά: Ραχούλα, Καστανιά, Δαφνοσπηλιά, Απιδιά, Αμάραντος, Καταφύγι, Λαμπερό, Αμπελικό, Καλλίθηρο.

Δήμαρχοι
Ζωγλοπίτης Πάνος 1883-1887
Ζωγλοπίτης Πάνος 1887-1891
Ζωγλοπίτης Απόστολος 1891-1895
Ζωγλοπίτης Απόστολος 1895-1899
Ζωγλοπίτης Γεώργιος 1899-1903
Ζωγλοπίτης Γεώργιος 1903-1907
Ζωγλοπίτης Γεώργιος 1907-1914

Κοινοτάρχες της περιόδου 1914 – 1998

Καρδίτσα

Ονοματεπώνυμο Έτος
Μπαϊρακτάρης Στέφανος 1914-1917
Χριστούλας Μάνθος 1917-1920
Μπαϊρακτάρης Στέφανος 1920-1925
Αλλαμανής Αστέριος 1925-1929
Αλλαμανής Αστέριος 1929-1934
Χατζημήτρος Κων/νος 1934-1941
Παππάς Γεώργιος 1941
Χατζημήτρος Κων/νος 1941
Κουκουρίκος Διονύσιος 1941-1943
Μέλλος Γεώργιος 1943
Καφαντάρης Βάιος 1944
Νασιάκος Μένιος 1944-1945
Κουκουρίκος Διονύσιος 1945-1946
Χατζημήτρος Κων/νος 1946-1950
Παρασκευόπουλος Κων/νος 1950
Κόρδας Ιωάννης 1950-1951
Μπλατσούκας Αθανάσιος 1951-1955
Τζέλας Βάιος 1955-1959
Τσικρίκης Ιωάννης 1959-1964
Χαρίτος Νικόλαος 1964-1967
Τσικρίκης Ιωάννης 1967-1971
Λάππας Βασίλειος 1971-1973
Μαυρογιάννης Ιωάννης 1973-1974
Οικονομίδης Νικόλαος 1974-1975
Γιούτσικος Χαράλαμπος 1975-1978
Γιούτσικος Χαράλαμπος 1978-1982
Αρχοντής Δημήτριος 1983-1986
Αρχοντής Δημήτριος 1986-1989
Καταρτζής Αθανάσιος 1989-1994
Καταρτζής Αθανάσιος 1995-1998

Καρδιτσομαγούλα

Ονοματεπώνυμο Έτος
Κακαγιάς Θωμάς 1916
Τσιγάρας Βάιος
Πατραμάνης Νέστορας 1927-1928
Κακαμπάκης Χαράλαμπος 1929-1930
Παπαδημητρίου Απόστολος 1930-1931
Παπαδημητρίου Αθανάσιος 1932-1933
Κορομπίλιας Ευθύμιος 1934-1935
Κορομπίλιας Ευθύμιος 1937-1941
Ακρίβος Ιωάννης 1952-1953
Δημάκης Θωμάς 1953-1954
Μπουτζώνας Ευ. 1954-1955
Ακρίβος Ιωάννης 1955-1957
Καφάσης Σεραφείμ 1957-1959
Τζιτσάρας Κ.
Ζευγαράς Ηλίας 1959-1961
Μπουραζάνης Δημήτριος 1962-1964
Ξιφώλης Προκόπης 1964-1967
Ακρίβος Ιωάννης 1967-1975
Πούλιος Ματθαίος 1975-1978
Κατσέλος Παναγιώτης 1978-1982
Κακαμπάκος Θωμάς 1982-1986
Ακρίβος Β. 1986-1990
Σιώκας Γεώργιος 1990-1994
Χατζοπλάκης Γεώργιος 1994-1998

Αρτεσιανό

Ονοματεπώνυμο Έτος
Κρανής Ευθύμιος Πέτρου 1916
Αδάμος Κων/νος 1937-1941
Τίκας Βασίλειος 1954
Τίκας Δημήτριος 1955-1957
Παπαναστασίου Γεώργιος 1957-1959
Παπαναστασίου Γεώργιος 1959-1961
Τασιόπουλος Βασίλειος 1964-1967
Τίκας Ηλίας 1967-1975
Μαλλιώρας Δημήτριος (ή Ανδρέας) 1975-1978
Τίκας Ηλίας 1978-1982
Μπαλτούκας Αργύριος 1982-1986
Παπαευαγγέλου Ιωάννης 1986-1990
Ξηντάρης Αριστοτέλης 1990-1994
Δημάκης Ευάγγελος 1994-1998

Παλαιοκκλήσι

Ονοματεπώνυμο Έτος
Μπαλτάς Γεώργιος 1916
Μπαλτάς Θωμάς 1937-1941
Μπάγκος Στέφανος 1953-1954
Γιαννάκος Ευάγγελος 1955-1957
Κουκουμτζής Δημήτριος 1957-1959
Μπαντίδας Πέτρος 1959-1961
Μπάγκος Στέφανος 1962-1964
Πανταζής Π. 1964-1967
Καλτσάς Δημήτριος 1967-1975
Μπασιακούρας Γεώργιος 1975-1978
Παπαευθυμίου Κων/νος 1978-1982
Ανυφαντής Θωμάς 1982-1986
Γιαννακός Δημήτριος 1986-1990
Ντόβας Χρήστος 1990-1994
Μπαλτά Σταματία 1994-1998

Ρουσσο

Ονοματεπώνυμο Έτος
Πέτσας Δημήτριος 1916
Πέτσας Βασίλειος 1937-1941
Μελισσάς Βάιος 1955-1957
Γιούτας Δημήτριος 1957-1959
Γουλόπουλος Κων/νος 1959-1961
Δραμαλής Ευάγγελος 1964-1967
Ρουμελιώτης Κων/νος 1967-1975
Καραγκούνης Λάμπρος 1975-1978
Καντζάς Νικόλαος 1978-1982
Μυλωνάς Γεώργιος 1982-1986
Ζουλούμης Λάμπρος 1986-1990
Γκαραγκούνης Θωμάς 1990-1994
Καπράνας Απόστολος
Καραγιάννης Ιωάννης 1994-1998

Αγιοπηγή

Ονοματεπώνυμο Έτος
Φλέγκας
Αυγέρης Ευθύμιος 1937-1939
Άγγελος Θωμάς 1955-1957
Σίσκος Αθανάσιος 1957-1959
Μερεντίτης Στέργιος 1959-1961
Κουτλής 1962-1964
Σίσκος 1964-1967
Στεργιούλης Δημοσθένης 1967-1975
Μπουγουλιάς Γεώργιος 1978-1982
Ακριβός Αθανάσιος 1982-1986
Μερεντίτης Θωμάς 1986-1990
Βασιλάκος Λάμπρος 1990-1994
Άγγελος Κων/νος 1994-1998

Μακρυχώρι

Ονοματεπώνυμο Έτος
Μπάρας Ευάγγελος 1916
Φειδογιάννης Δημήτριος 1929-1930
Μπιμπίκος Γρηγόριος 1937-1941
Παπαδόπουλος Κων/νος
Παππάς Κων/νος 1950
Φειδογιάννης Χαράλαμπος 1955-1957
Γαλούσης Γεώργιος 1957-1959
Γαλούσης Γεώργιος 1959-1961
Γκούρλας Γεώργιος 1962-1964
Φειδογιάννης Χαράλαμπος 1964-1967
Ζευγαράς Θωμάς
Ζευγαράς Γρηγόριος 1967-1975
Παππάς Θωμάς 1975-1978
Παπαδόπουλος Θωμάς 1978-1982
Παππάς Γεώργιος 1986-1990
Ζευγαράς Κων/νος 1990-1994
Φειδογιάννης Παν.
Κρανιώτης Αθ. 1994-1998

Πρόδρομος

Ονοματεπώνυμο Έτος
Κουτιλίδης Ε. 1914
Κωστόπουλος Π. 1916-1917
Ζουρνατζής
Χασιώτης Δημήτριος 1937-1941
Κωστόπουλος Κων/νος 1948-1949
Αραμπατζής Πέτρος 1955-1957
Χάρμπας Χρήστος 1957-1959
Κωστόπουλος Β. 1962-1964
Χάρμπας Χρήστος 1964-1967
Σπυρόπουλος Παναγιώτης 1967-1975
Αραμπατζής Βασίλειος 1975-1978
Χάρμπας Γεώργιος 1978-1982
Παπαευθυμίου Παναγιώτης 1982-1986
Κουφόπουλος Θωμάς 1986-1990
Παπαευθυμίου Κων/νος 1990-1994
Χάρμπας Κων/νος 1994-1998

Σταυρός

Ονοματεπώνυμο Έτος
Οικονόμου Γεώργιος 1916
Μπαζής Δημήτριος 1929-1930
Μπαζής Δημήτριος 1930-1931
Σιακάρας Ευάγγελος 1937-1941
Μπαζής Σπυρίδων 1955-1957
Κατσάρας Χαράλαμπος 1957-1959
Καραγιάννης Μενέλαος
Κωνσταντάκης Ευάγγελος 1959-1961
Κωνσταντάκης Ευάγγελος 1962-1964
Καλάρας Άγγελος 1964-1967
Μπαζάνης Παναγιώτης 1967-1975
Δεληγιάννης Ευάγγελος 1975-1978
Μακρής Αθανάσιος 1978-1982
Σιακάρας Δημήτριος 1982-1986
Οικονόμου Κων/νος 1986-1990
Σιατήρας Κων/νος 1990-1994
Κατσάρας Γεώργιος 1994-1998

Άγιοι Θεόδωροι

Ονοματεπώνυμο Έτος
Τάκος Θεόδωρος 1916
Τζέκος Θωμάς 1927-1928
Νταρακλίτσας Β. 1933-1934
Καλιάμπας
Τζέκος Βασίλειος 1937-1941
Μπαντάς Θωμάς 1955-1957
Αγγέλου Σωτήριος 1957-1959
Νταρακλίτσας 1964-1967
Τσέλιος Θωμάς 1967-1975
Παπαδόπουλος Α. 1978-1982
Μαγουλιώτης Χρυσόστομος 1982-1986
Ντούρλιας Ιωάννης 1986-1990
Ντούρλιας Ιωάννης 1990-1994
Σκόντρας Αχιλλεύς 1994-1998

Μυρίνη

Ονοματεπώνυμο Έτος
Φαλιάγκας Νικόλαος 1916
Τσιόγιας Γρηγόριος 1920-1921
Φαλιάγκας Δημήτριος 1933-1934
Παπαευσταθίου Ευάγγελος 1937-1941
Καραπέτσας Αναστάσιος
Τσαγκάρης Δ. 1955-1957
Μπέσιος Θωμάς 1957-1959
Νταφόπουλος 1959-1961
Ζαμάνης Αθανάσιος 1962-1964
Ζαμάνης Αθανάσιος 1964-1967
Τσαγκάρης Φώτιος 1967-1975
Φαλιάγκας Αλέξανδρος 1975-1978
Ζαμάνης Βασίλειος 1978-1982
Μπέτσιος Παναγιώτης 1982-1986
Κάσσος Θωμάς 1986-1990
Φαλιάγκας Νικόλαος 1990-1994
Πούλιος Δημήτριος 1994-1998

Πτελοπούλα

Ονοματεπώνυμο Έτος
Ματθαίου Φιλ.
Μανιός ή Μαντάς Κων/νος 1937-1941
Κοτσαρίδας Ευστάθιος 1957-1959
Κουτσιαρίδας Ευστάθιος 1959-1961
Τσιάρας Βασίλειος 1962-1964
Τριανταφύλλου Σωτήριος 1964-1967
Κουτσιαρίδας Ευστάθιος 1967-1975
Τσιάρας Ευάγγελος 1975-1978
Κουτσιώνας Χρήστος 1978-1982
Κουτσιώνας Χρήστος 1982-1986
Κουτσιούμπας Θεοχάρης 1986-1990
Καραγιάννης Παναγιώτης 1990-1994
Βαρλάγκας Στέφανος 1994-1998

Μέλισσα

Ονοματεπώνυμο Έτος
Οικονόμου Ε. 1916
Φιλίππου Ματθαίος 1937-1941
Κότσιαλος Ευάγγελος 1955-1957
Κατσάρας Νικόλαος
Κατσάρας Χαρ. 1957-1959
Φιλίππου Βάιος 1962-1964
Καβαλάρης 1964-1967
Οικονόμου Παναγιώτης 1967-1975
Ψαθάς Παναγιώτης 1975-1978
Κότσιαλος Βασίλειος 1978-1982
Φιλίππου Απόστολος 1986-1990
Παπαλός Κων/νος 1990-1994
Παπαλός Κων/νος 1994-1998

Μητρόπολη

Ονοματεπώνυμο Έτος
Δημακόπουλος Χ. 1916
Παπαδημητρίου Χρήστος 1921-1922
Πούλιος Αναστάσιος 1927-1928
Πούλιος Αναστάσιος 1928-1929
Μουλαντζίκος Δημοσθένης 1930-1931
Καρετζής Γεώργιος 1934-1935
Νταρούτσος Χρ.
Κάκος Νικόλαος 1937-1941
Πούλιος Κων/νος 1953-1954
Σαμωνάς Κων/νος 1954-1955
Κωτούλας Θ.
Παπαγεωργίου Δ. 1955-1957
Κατσούγιας Κων/νος 1957-1959
Παπαγεωργίου Ευθύμιος 1959-1961
Παπαδημητρίου Ανδρέας 1962-1964
Κουκουζέλης Νικόλαος 1964-1967
Κουκουζέλης Ταξιάρχης
Τσέας Χρήστος 1967-1975
Καρκαλέτσος Βασίλειος 1975-1978
Μουλαντζίκος Βασίλειος 1978-1982
Γκατζιώνης Γεώργιος 1982-1986
Μπούτας Ευάγγελος 1986-1990
Μπούτας Ευάγγελος 1990-1994
Πούλιος Βάιος 1994-1998

Άγιος Γεώργιος

Ονοματεπώνυμο Έτος
Κωνσταντίνου ή Κέστης Κων/νος 1916
Κουτσιούμπας Απόστολος 1926-1927
Διαμαντής Ιωάννης 1927-1928
Διαμαντής Ιωάννης 1928-1929
Πράντζος Ιωάννης 1929-1930
Χατζημήτρος Δημήτριος 1933-1934
Πράντζος Θωμάς
Κόκκορας Απόστολος 1937-1941
Νικολακάκης Λάμπρος
Τσιώτας Ιωάννης 1955-1957
Τσιώτας Ιωάννης 1957-1959
Δελιγιώργης Γεώργιος 1964-1967
Δελιγιώργης Γεώργιος 1967-1975
Δελιγιώργης Γεώργιος 1975-1978
Μπακαρός Λάμπρος 1978-1982
Βασιλείου 1982-1986
Κουτσιούμπας Αναστάσιος 1986-1990
Τσαλαμέγκας Βάϊος 1990-1994
Τσαλαμέγκας Βάϊος 1994-1998

Ξυνονέρι

Ονοματεπώνυμο Έτος
Σκοτίδας Βάιος 1916
Ανυφαντής Γεώργιος 1928-1929
Παπαναστασίου Αντώνιος 1935-1936
Βασιλάκος Βάιος 1937-1941
Κουκουλέτσος Στέφανος 1954
Φιλίππου Γεώργιος 1955-1957
Βασιλάκος Παντελής 1957-1959
Βασιλάκος Ηλίας 1959-1961
Μητρουλιάς Χρήστος 1962-1964
Σκουρελιώτης Παναγιώτης 1964-1967
Μητρουλιάς Χρήστος 1967-1975
Σκουρελιώτης Παναγιώτης 1975-1978
Ανυφαντής Ηλίας 1978-1982
Παπαναστασίου Ανδρέας 1982-1986
Βασιλάκος Λάμπρος 1986-1990
Τσιαντούλας Βασίλειος 1990-1994
Φιλίππου Σωτήριος 1994-1998

Γεωργικό

Ονοματεπώνυμο Έτος
Τασιόπουλος Ηλίας 1914-1916
Τζέλλος Δημήτριος 1930
Κωστέλλος Κων/νος 1933-1940
Τζέλλος Θωμάς 1940-1944
Καρατέλιος Νικόλαος 1945-1947
Σακκάς Κων/νος (Κουτσοπέταλος) 1954
Σακκάς Βασίλειος 1955-1957
Σακκάς Γεώργιος (Μπουγάς) 1957-1959
Τασιόπουλος Ευάγγελος 1964-1967
Σακκάς Ανδρέας 1967-1975
Καρανάσιος Γεώργιος 1975-1978
Καρατέλιος Μιχαήλ 1978-1982
Κωστέλλος Γεώργιος 1982-1986
Σακελλαρίου Λάμπρος 1986-1990
Σακκάς Γεώργιος 1990-1994
Βλάχος Ιωάννης 1994-1998

Κρύα Βρύση

Ονοματεπώνυμο Έτος
Πεταλούδας Βασίλειος 1937-1941
Μπράχος Ευθύμιος 1955-1957
Πέτσας Ευάγγελος 1957-1959
Κοντός Κων/νος 1962-1964
Φαλάρας Παναγιώτης 1964-1967
Πεταλούδας Ευθύμιος 1967-1975
Καραχάλιος Φίλιππος 1975-1978
Καραχάλιος Φώτιος 1978-1982
Πέτσας Σπύρος 1982-1986
Κρανής Περικλής 1986-1990
Αρβανιτάκος Σπύρος 1990-1994
Πεταλούδας Σωτήριος 1994-1998

Φράγκο

Ονοματεπώνυμο Έτος
Αμπατζής Παναγιώτης 1916
Σχοινάς Κων/νος 1929-1930
Λαμπρόπουλος Λάμπρος 1955-1957
Λαμπρόπουλος Δημήτριος 1957-1959
Αναγνωστόπουλος Βασίλειος 1962-1964
Αναγνωστόπουλος 1964-1967
Καρασιώτας Θωμάς 1967-1975
Καρασιώτας Αθανάσιος 1975-1978
Σταμούλης Βάιος 1978-1982
Μάης Απόστολος 1982-1986
Καζνέσης Ευάγγελος 1986-1990
Καζνέσης Γεώργιος 1990-1994
Σκούρας Αθανάσιος 1994-1998

Πορτίτσα

Ονοματεπώνυμο Έτος
Γιοβάννης Γεώργιος 1916
Τσικρίκης Σωτήριος 1927
Τσακανίκας Γεώργιος
Γιοβάννης Γεώργιος 1937-1941
Τσικρίκης Σωτήριος 1945-1946
Τσακανίκας Γεώργιος 1952
Πετσιάς Μιχαήλ 1957-1959
Καφρίτσας Απόστολος 1962-1964
Μπελάγιας Αναστάσιος 1964-1967
Κομπορόζος Θεόδωρος 1967-1975
Μπελάγιας Κων/νος 1975-1978
Μπελάγιας Κων/νος 1978-1982
Θανόπουλος Γεώργιος 1982-1986
Θανόπουλος Γεώργιος 1986-1990
Θανόπουλος Γεώργιος 1990-1994
Γιοβάννης Γεώργιος 1994-1998

Καλλίθηρο

Ονοματεπώνυμο Έτος
Κολοβός Αθανάσιος 1916
Φυτσιλής Ευάγγελος
Λούλος Απόστολος (Μεσιακάρης)
Σκορδής Κων/νος
Παπαλέξης Βασίλειος
Λαγός Λάμπρος
Μανόπουλος Ευ.
Λαγός Ιωάννης 1937-1941
Λαγός Γεώργιος (Ντόβας)
Παπαβασιλείου Νικόλαος
Παπαλέξης Κων/νος (Τσιαδήμας)
Κυρίτσης Δημήτριος
Μανόπουλος Δημήτριος 1957-1959
Λαγός Απόστολος 1962-1964
Μανόπουλος Σωτήριος 1964-1967
Λαγός Δημήτριος 1967-1975
Ντανόπουλος Θωμάς 1975-1978
Παπαβασιλείου Αλέξανδρος 1978-1982
Κολοκύθας Ανδρέας 1982-1986
Γκαζούνης Φώτιος 1986-1990
Γκαζούνης Φώτιος 1990-1994
Βαγγελάκος Ιωάννης 1994-1998

Ραχούλα

Ονοματεπώνυμο Έτος
Παπαδημητρίου Ευάγγελος 1915-1916
Παπαγεωργίου Κων/νος 1920
Ζουνάκης Λάζαρος 1922
Καραγιάννης Χρήστος 1926
Ράπτης Δημήτριος 1927
Ζαχαρής Χρήστος 1928
Τσούκης Κων/νος 1930
Τσούκης Γεώργιος 1932
Κατσιούλας Λάμπρος 1934
Γριβέλλας Αθανάσιος 1935
Κατσιούλας Λάμπρος 1937-1941
Κωστάκος Ευάγγελος 1946
Μπέλος Αναστάσιος 1946-1947
Κατσούλας Απόστολος 1953
Θεάκος Ιωάννης 1954
Δήμος Κων/νος 1955-1957
Ζαχαρής Χρήστος 1957-1959
Τσούτσουρας Χρήστος 1959-1961
Ράπτης Φώτιος
Φραγκάκης Μιχαήλ 1962-1964
Νάκος Δημήτριος
Γριβέλλας Σωτήριος 1964-1967
Ράπτης Φώτιος 1967-1975
Τσιμάκης Λάμπρος 1975-1978
Θεάκος Κων/νος 1978-1982
Παπαστεργίου Αναστάσιος 1982-1986
Κολοβός Βασίλειος 1986-1990
Κορκόντζελος Στέφανος 1990-1994
Σιώκος Κων/νος 1994-1998

Καροπλεσι

Ονοματεπώνυμο Έτος
Θάνος Κων/νος 1914-1929
Θάνος Κων/νος 1921-1922
Θάνος Κων/νος 1928-1929
Σούφλας Αντώνιος 1929-1930
Πολύζος Μιχαήλ 1930-1933
Κοσπεντάρης Νικόλαος 1933-1935
Κούκος Ηλίας 1935-1936
Λιάππης Δημ.
Καραγιάννης Δημ. 1937-1941
Μπέλλος Σταύρος 1942-1945
Καραγιάννης Δημήτριος 1945-1946
Χαβδούλας Αλέξανδρος 1946-1952
Γιαννουσάς Ηλίας 1952-1953
Καλαμπαλίκης Κων/νος 1954-1955
Μπέλλος Χρήστος 1955-1957
Χαβδούλας Αλέξανδρος 1957-1959
Βασιάκος Ηλίας 1959-1961
Βασιάκος Ηλίας 1962-1964
Κουμπαρέλλος Κων/νος 1964-1967
Σούφλας Κων/νος 1967-1975
Κούκος Ηλίας
Σούφλας Ηλίας 1975-1978
Πολύζος Λάμπρος 1978-1982
Τραχανής Κων/νος 1982-1986
Τραχανής Κων/νος 1986-1990
Τραχανής Κων/νος 1990-1994
Γιαννέλος Κλεομένης 1994-1998

Καστανιά

Ονοματεπώνυμο Έτος
Παπανικολάου Γεώργιος 1916
Ζαχαρόπουλος Κ.
Τσουράκης Ι.
Βαρβάρης Λεωνίδας 1937-1941
Αναγνωστόπουλος Δημήτριος 1952-1953
Λαζαρίδης Δημήτριος 1955-1957
Ζιάκανος Απόστολος 1957-1959
Ζουμπογιάννης Ιωάννης 1959-1961
Κόγιας Σεραφείμ 1962-1964
Ντάλης Αλέξανδρος 1964-1967
Ζαχαρός Αθανάσιος 1967-1975
Κόγιας Παναγιώτης 1975-1978
Μπότσης Β. 1978-1982
Γούζιος Ιωάννης 1982-1986
Μπόρλας Ηλίας 1986-1990
Μπόρλας Ηλίας 1990-1994
Μπολτσής Χρήστος 1994-1998

Νεράιδα

Ονοματεπώνυμο Έτος
Τσιτσιμπής Γεώργιος 1975-1978
Βουρλιάς Ηλίας 1978-1982
Καραμέτος Νικόλαος 1982-1986
Μαλάμης Σωκράτης 1986-1990
Μπαντής Δημήτριος 1990-1994
Ζήσης Χρήστος 1994-1998

Καταφύγι

Ονοματεπώνυμο Έτος
Κλήμος Σπυρίδων 1914
Κλήμος Σπυρίδων 1915-1916
Τάτσος Κων/νος 1925-1926
Γερούκης Γεώργιος 1926-1927
Κλήμος Κλεομένης 1933-1934
Παππάς Γεώργιος 1934-1935
Παππάς Γεώργιος 1937-1941
Παππάς Κων/νος 1955-1957
Φράγκος Γεώργιος 1957-1959
Τσάτσος Αναστάσιος 1959-1961
Κολοβός 1964-1967
Παπαπολύζος Πολύζος 1967-1975
Νίκου Πολυχρόνης 1975-1978
Ζαρκάδας Λάμπρος 1978-1982
Κλήμος Μόδεστος 1982-1986
Κλήμος Μόδεστος 1986-1990
Στύλος Χρήστος 1990-1994
Στύλος Χρήστος 1994-1998

Αμπελικο

Ονοματεπώνυμο Έτος
Καλέμης Λάζαρος 1916
Παπαδημητρίου Κων/νος 1922-1923
Στεργίου Γέωργιος 1930-1931
Ζαγορίτης Ιωάννης 1931-1932
Στεργίου Γεώργιος 1934-1935
Λέκκας Ζήσης 1937-1941
Φαρμάκης Νικόλαος 1955-1957
Τσιακούμης Θωμάς 1957-1959
Φαρμάκης Νικόλαος 1964-1967
Φαρμάκης ή
Μιτζιβύρης Νικόλαος 1967-1975
Παπαδημητρίου Δημήτριος 1975-1978
Παπαδημητρίου Δημήτριος 1978-1982
Λέκκας Βασίλειος 1982-1986
Ζαγορίτης Γεώργιος 1986-1990
Λέκκα Βασιλική 1990-1994
Λέκκας Βασίλειος 1994-1998

Αμάραντος

Ονοματεπώνυμο Έτος
Παπαδόπουλος Φώτιος 1916
Καντερές Πέτρος 1927-1928
Καντερές Βασίλειος 1929-1930
Τάκης Βάιος 1937-1941
Γιαννιτάκης
Μητσιάκης Ιωάννης 1955-1957
Τάκης Παντελής 1957-1959
Καλαμάρας Χρήστος 1962-1964
Αποστολής Αναστάσιος 1964-1967
Αποστολής Αναστάσιος
Σκούρας Θωμάς 1967-1975
Γιαννιτάκης Σεραφείμ 1975-1978
Τσαντήλας Χρήστος 1978-1982
Καραγιάννης Φώτιος 1982-1986
Τσαντήλας Ηλίας 1986-1990
Αλεξάκος Φώτιος 1990-1994
Αλεξάκος Φώτιος 1994-1998

Καλλιφώνι

Ονοματεπώνυμο Έτος
Τσιμπίδας Θωμάς 1916
Καπέλας Βάιος 1925-1926
Κουκουμτζής Κων/νος 1926-1929
Παπαυγούλης Απόστολος 1930-1933
Σφήκας Ευάγγελος 1935-1936
Κοσκινιώτης Αλ.
Καούρας Γ.
Καπέλας Αθανάσιος 1937-1941
Μυγδάκος Ευθύμιος 1941-1944
Σιαφάκας Σωτήριος 1945-1946
Γαλάνης Χρήστος 1946
Κοσκινιώτης Σεραφείμ 1947-1949
Καβλιάς Σωτήριος 1950-1954
Καβλιάς Σωτήριος 1954-1955
Καβλιάς Σωτήριος 1955-1957
Τσιμπίδας Βασίλειος 1957-1959
Παπαδημητρίου Μαρία 1959-1961
Παπαδημητρίου Μαρία 1962-1964
Καλογρίτσας Αθανάσιος 1964-1967
Παναγιωτόπουλος Δημήτριος 1967-1975
Μπουγάς Παναγιώτης 1975-1978
Παππάς Κων/νος 1978-1982
Καλιάς Χρήστος 1982-1986
Καλιάς Χρήστος 1986-1990
Παπαδημητρόπουλος Θωμάς 1990-1994
Παπαδόπουλος Ιωάννης 1994-1998

Ζαΐμι

Ονοματεπώνυμο Έτος
Μπαλιάκος 1937-1941
Σιατήρας Κων/νος 1945-1946
Σιατήρας Δημήτριος 1951
Μακροστέργιος Στέφανος
Μαϊλιάκος Ιωάννης 1955-1957
Παππάς Χαράλαμπος 1957-1959
Μακροστέργιος Στέφανος 1959-1961
Μανώλη Παρασκευή 1962-1964
Μακροστέργιος Στέφανος 1964-1967
Σιατήρας Δημήτριος 1967-1975
Χλαπάνας Αθανάσιος 1975-1978
Παπαευαγγέλου Κων/νος 1978-1982
Χλαπάνας Χαράλαμπος 1982-1986
Μπέρος Μάρκος 1986-1990
Μακρής Θωμάς 1990-1994
Πετσόπουλος Χρήστος 1994-1998

Παλιούρι

Ονοματεπώνυμο Έτος
Παππάς Νέστορας 1916
Παππάς Νέστορας 1922-1923
Μπακάλης Σεραφείμ 1930
Τριανταφύλλου Γεώργιος 1931
Βασιλόπουλος Αθανάσιος 1932
Μπακάλης Σεραφείμ 1933
Γιολδάσης Κων/νος 1934
Ζαχαρόπουλος Βασίλειος 1937-1938
Βασιλόπουλος Γεώργιος 1939-1941
Ζαχαρόπουλος Βασίλειος 1942-1945
Βράχας Βασίλειος 1945
Θέος Κων/νος 1949
Μπακάλης Βασίλειος 1950
Μαργαρίτης Παύλος 1951-1952
Κυρίτσης Ιωάννης 1953
Ριζογιάννης Ιωάννης 1954
Βασιλόπουλος Γεώργιος 1955-1957
Κατσάρας Αθανάσιος 1957-1959
Μπακάλης Βασίλειος 1959-1961
Κατσάρας Αθανάσιος 1962-1964
Μαγγέρας Σεραφείμ 1964-1967
Χουλιάρας Ηλίας
Γκινής Σωτήριος 1967-1975
Παππάς Δημήτριος
Ριζογιάννης Χρήστος 1975-1978
Ευθυμίου Δημήτριος 1978-1982
Ριζογιάννης Γεώργιος
Γυαλιάς Κων/νος 1982-1986
Ριζογιάννης Παναγιώτης
Παπάς Αργύριος 1986-1990
Κατσούλης Κων/νος 1990-1994
Ζάχος Μάρκος 1994-1998

Απιδιά

Ονοματεπώνυμο Έτος
Οικονόμου Κων/νος 1915
Μίγας ή Γούλας Βασίλειος 1916
Δήμος Ιωάννης 1916
Κρικέλλης Ηλίας 1917
Πολίτης Γεώργιος 1919
Γούλας Νικόλαος 1920
Δήμος Ιωάννης
Πολίτης Γεώργιος 1922
Σαρρής Γεώργιος 1923-1924
Μίγας ή Γούλας Βασίλειος 1925
Μπίκας Κων/νος 1928-1930
Διαμάντης Δημήτριος 1930-1932
Μίγας ή Γούλας Γεώργιος 1937-1941
Παπαδόπουλος Κων/νος 1942
Ράικος Λάμπρος 1944
Μίγας Χαράλαμπος 1950
Ράικος Ηλίας 1951
Γρηγορίου Κων/νος 1952
Κρικέλλης Ιωάννης 1953-1954
Ράικος Ηλίας 1954-1955
Γρηγορίου Χρυσόστομος
Θεολόγος Δημήτριος 1955-1957
Μαργαρίτης Κων/νος 1957-1959
Κρικέλλης Χρυσόστομος 1959-1961

Δαφνοσπηλιά

Ονοματεπώνυμο Έτος
Τσέτσας Γεώργιος 1916
Κοτρώτσιος Γεώργιος 1934-1935
Κυριάκος Χρήστος 1937-1939
Γιαννακόπουλος Βασίλειος 1939-1941
Γιαννακόπουλος Βασίλειος 1945-1947
Κυριάκος Απόστολος 1955-1957
Μούρτος Δημήτριος 1957-1959
Τσέτσας Δημήτριος 1962-1964
Μούρτος Δημήτριος 1964-1967
Γούλας Απόστολος
Κασβίκης Απόστολος 1967-1975
Φαρμάκης Κων/νος 1975-1978
Τσέτσας Ηλίας 1978-1982
Καραλής Χρήστος 1982-1986
Καραλής Χρήστος 1986-1990
Τσιάτας Σεραφείμ 1990-1994
Τσιάτας Σεραφείμ 1994-1998

Μολόχα

Ονοματεπώνυμο Έτος
Ντότσιας Νικόλαος 1916
Καϊπαλέξης Γεώργιος
Γκαβαρδίνας Αθανάσιος
Κρικέλλης Σεραφείμ
Ντότσιας Ταξιάρχης
Γκαβαρδίνας Νικόλαος
Κρικέλλης Γεώργιος
Μανούκας Βασίλειος
Βλαχάκης Γεώργιος
Καϊπαλέξης Στέργιος
Λέκκος Αθανάσιος
Μανούκας Φώτιος του Δημ.
Μανούκας Φώτιος του Παντ. 1937-1941
Ντότσιας Κων/νος
Γκαβαρδίνας Γεώργιος
Καπώνης Δημήτριος
Γκαβαρδίνας Κων/νος 1954
Ντότσιας Ευάγγελος 1955-1957
Λέκκος Χαράλαμπος 1957-1959
Γκαβαρδίνας Ηλίας 1959-1961

Δήμαρχοι των Καποδιστριακών Δήμων (1998 – 2010)

Δήμος Ιτάμου

Ονοματεπώνυμο Έτος
Τσαντήλας Βασίλειος 1998-2002
Σκαμπαρδώνης Θωμάς 2002-2006
Τσαντήλας Βασίλειος 2007-2010

Δήμος Καλλιφωνίου

Ονοματεπώνυμο Έτος
Μαντζιάρας Κων/νος 1998-2002
Μαντζιάρας Κων/νος 2002-2006
Μουταρέλλος Πέτρος 2007-2010

Δήμος Κάμπου

Ονοματεπώνυμο Έτος
Παπαγεωργίου Δημήτριος
Τσέλιος Τρύφων 1998-2002
Παπαλός Κων/νος 2002-2006
Παπαλός Κων/νος 2007-2010

Δήμος Καρδίτσας

Ονοματεπώνυμο Έτος
Τέγος Χρήστος 1998-2002
Τέγος Χρήστος 2002-2006
Βερίλλης Δομήνικος 2007-2010