11/06/2015

Εκ μέρους του Δήμου Καρδίτσας ευχαριστώ θερμά τον συντοπίτη μας πρώην Πρόεδρο της Βουλής κ. Δημήτρη Σιούφα για την πρωτοβουλία του να δωρίσει στην Βιβλιοθήκη του Δήμου μας ένα πολύ μεγάλο μέρος της προσωπικής του βιβλιοθήκης, αποτελούμενο από 2.277 βιβλία και 400 επιστημονικά περιοδικά.

Ο ίδιος ανέλαβε το κόστος κατασκευής 11 καινούργιων βιβλιοθηκών, που τοποθετήθηκαν στο χώρο της βιβλιοθήκης για να φιλοξενήσουν τη συλλογή, καθώς και το κόστος μεταφοράς των βιβλίων στην πόλη μας.

Η πρωτοβουλία του αυτή είναι ιδιαίτερα σημαντική και αξιέπαινη, καθώς εμπλουτίζει τη συλλογή της Δημοτικής μας Βιβλιοθήκης, στηρίζει το  πνευματικό της έργο και συμβάλλει με τον καλύτερο τρόπο στην ενίσχυση του κοινωνικού και εκπαιδευτικού της ρόλου.

Αποτελεί αναμφιβολα μια ακόμα έκφραση της αγάπης του για την Καρδίτσα και της αστείρευτης διάθεσης προσφοράς προς τον τόπο μας που τον χαρακτηρίζει.