25/05/2013

earini-giorti-aΤον απολογισμό της αναφορικά με τη 2η Εαρινή Γιορτή της Φύσης, που πραγματοποιήθηκε στην πόλη μας, στο αίθριο της  Δημοτικής Αγοράς, το τριήμερο 26,27 και 28 Απριλίου, έκανε η Οργανωτική Επιτροπή (της ΟικόΣφαιρας) κατά την τελευταία συνεδρίασή της.

Κοινή διαπίστωση των μελών της ήταν ότι υπήρξε μία πολύ άρτια οργάνωση σε όλα τα επίπεδα, όπως επίσης και ένας πολύ καλός συντονισμός σε σχέση με το σύνολο των εκδηλώσεων που περιλάμβανε η φετινή διοργάνωση και οι οποίες κατά γενική ομολογία ήταν και πολλές και ενδιαφέρουσες.

Ξεχώρισε το Συμπόσιο με θέμα «Δημοτική Αγορά Καρδίτσας : Ο ρόλος της ως ιστορικού και εμπορικού κέντρου της πόλης» που έγινε στο διάζωμα της Δημοτικής Αγοράς και το οποίο παρακολούθησε πλήθος κόσμου. Οι τοποθετήσεις και οι παρεμβάσεις όλων υπήρξαν καίριες και η Οργανωτική Επιτροπή τις έχει λάβει όλες πολύ σοβαρά υπ ΄ όψιν της και τις επεξεργάζεται ώστε να υπάρξει και συνέχεια στην προσπάθεια που έχει ξεκινήσει ώστε να αναδειχτεί ο ρόλος της Δημοτικής Αγοράς.

Εξάλλου, ο  ίδιος ο δήμαρχος Καρδίτσας κ. Κώστας Παπαλός, που παρακολούθησε το Συμπόσιο, στην παρέμβαση την οποία έκανε, τόνισε πως η Δημοτική Αγορά αποτελεί σημείο αναφοράς για την πόλη μας, γι ΄ αυτό και η Δημοτική Αρχή έχει στις βασικές της προτεραιότητες τη συντήρηση, προστασία και ανάδειξη του μοναδικής αρχιτεκτονικής αυτού κτιρίου. Ήδη, ο Δήμος συντάσσει μελέτη για την συντήρηση και ανάδειξη της Δημοτικής Αγοράς, ενώ ταυτόχρονα καταβάλει κάθε προσπάθεια ώστε να ενισχυθεί και ο χαρακτήρας της Αγοράς ως κέντρου εμπορικών δραστηριοτήτων. Την ίδια στιγμή, προωθεί και την ανάπλαση της παλιάς Ηλεκτρικής που θα δώσει στην περιοχή της Αγοράς μια νέα προοπτική.

Εν κατακλείδι, το Συμπόσιο αποτέλεσε μία σημαντική πηγή προβληματισμού σε σχέση με το παρόν και το μέλλον της Δημοτικής Αγοράς, γι ΄ αυτό και προέκυψε το συμπέρασμα ότι πρέπει να επαναληφθεί κάποια ανάλογη εκδήλωση (Συμπόσιο, Ημερίδα ή ακόμα και Συνέδριο).

Η Οργανωτική Επιτροπή θα εξετάσει πολύ σοβαρά όλα τα παραπάνω, όπως και κάθε άλλη παρατήρηση, άποψη ή πρόταση έχει συγκεντρώσει και καταγράψει με το πέρας της διοργάνωσης, και θα προσπαθήσει για ένα ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα του χρόνου, στην 3η Εαρινή Γιορτή της Φύσης.

Με την ευκαιρία δε αυτού του τελικού απολογισμού, αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει, για μια ακόμη φορά, όλους όσοι, με οποιοδήποτε τρόπο, συνέβαλλαν στην επιτυχία της 2ης Εαρινής Γιορτής της Φύσης, και ιδιαίτερα :

ΧΟΡΗΓΟΙ:

Τους οικονομικούς χορηγούς και υποστηρικτές, που χωρίς αυτούς η Εαρινή Γιορτή δεν θα είχε την εικόνα που παρουσίασε. Αυτοί είναι:

ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ :

ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ (ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ)

Ιδιαίτερες ευχαριστίες :

Η Οργανωτική Επιτροπή ανανεώνει το ραντεβού της, για την 3η ΕΑΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ που θα πραγματοποιηθεί την άνοιξη του 2014, φιλοδοξώντας να ξεπεράσει την επιτυχία των δύο προηγούμενων.

Τέλος, είναι ανοιχτή σε νέους εθελοντές και ευαισθητοποιημένους οικολογικά πολίτες τους οποίους καλεί να την πλαισιώσουν στην  προσπάθειά της αυτή.

Για επικοινωνία : τηλ. 2441028550 και 2441039699

Πληροφορίες για τις εκδηλώσεις και όλες τις υπόλοιπες δράσεις της ΟικόΣφαιρας στην ιστοσελίδα της : www.oikosfaira.gr