28/04/2016

Κοινή επίσκεψη στα ιδρύματα της πόλης πραγματοποίησαν το πρωί της Μ. Πέμπτης ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων κ.κ. Τιμόθεος συνοδευόμενος από τον Πρωτοσύγγελο της Ι.Μ.Θ.Φ. π. Αμφιλόχιο, ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Κων. Αγοραστός, ο Αντιπεριφερειάρχης Καρδίτσας κ. Βασ. Τσιάκος, ο θεματικός Αντιπεριφερειάρχης Αντιπεριφερειάρχης Περιβάλλοντος, Υδροοικονομίας, Χωρικού Σχεδιασμού, Πολιτικής Γής, Ευρωπ.προγραμμάτων κ. Κων. Νούσιος, οι Εντεταλμένοι Σύμβουλοι κ.κ. Δημ. Αναγνωστόπουλος (Πολιτικής Προστασίας ΠΕ Καρδίτσας) και Ορ. Ψαχούλας (Απασχόλησης & Εμπορίου ΠΕ Καρδίτσας) , ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος και η Αντιδήμαρχος Εθελοντισμού, Ειδικών Πληθυσμιακών – Κοινωνικών Ομαδων & Αλληλεγγύης κ. Ελ. Αντωνίου.

Αρχικώς επισκέφθηκαν το Γενικό Νοσοκομείο Καρδίτσας, και ειδικότερα το Σταθμό του ΕΚΑΒ και το Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών, όπου ευχήθηκαν σε εργαζόμενους και ασθενείς καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα.

Επόμενος σταθμός τους το ΚΕΠΕΠ, όπου τους υποδέχθηκε η Διοικήτρια Μαρία Τσιαλκούτη , η οποία τους ενημέρωσε για ανάγκες του ιδρύματος ενόψει του νέου ΕΣΠΑ, περιηγήθηκαν σε θαλάμους και επισκέφθηκαν τον ξενώνα, όπου αντάλλαξαν ευχές με τα παιδιά και το προσωπικό και πρόσφεραν γλυκά.

Τέλος επισκέφθηκαν το Γηροκομείο της Ιεράς Μητρόπολης, όπου αντάλλαξαν ευχές με εργαζόμενους και φιλοξενούμενους.