Έναρξη του 31ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας

23/03/2015

Πανηγυρικά άνοιξε, το βράδυ της Παρασκευής 20 Μαρτίου, στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο, η αυλαία του 31ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας που διοργανώνει η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας, σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Θεσσαλίας – Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, την Περιφερειακή Ένωση Δήμων (Π.Ε.Δ.) Θεσσαλίας, το Δήμο Καρδίτσας και με τη συμπαράσταση της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων. Η συμμετοχή του κόσμου υπήρξε, για άλλη μια φορά, εντυπωσιακή και έτσι δόθηκε το σύνθημα να ξεκινήσει η μεγάλη γιορτή του ερασιτεχνικού θεάτρου, με την Καρδίτσα να βρίσκεται για ένα δεκαήμερο στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος.

Η βραδιά ξεκίνησε με το Θέατρο «ΟΨΕΙΣ» και τα μέλη του Δημιουργικού Εργαστηρίου που παρουσίασαν μία υπέροχη «Performance» Σωματικού Θεάτρου εμπνευσμένη από την ατιτλοφόρητη ποιητική σύνθεση του Τάσου Λειβαδίτη. Η σκηνοθεσία ήταν των Παύλου Βησσαρίου – Βασιλικής Μακρή.

Στη συνέχεια, ο Πρόεδρος της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων κ. Μανώλης Στεργιόπουλος καλωσόρισε τους προσκεκλημένους  και δήλωσε τα ακόλουθα : «31 χρόνια θεατρικής αυλαίας στην πόλη μας. 31 χρόνια ερασιτέχνες απ ΄ όλη την Ελλάδα ξεδιπλώνουν το ταλέντο τους και γίνονται ένα μαζί μας. 31 χρόνια σαν χθες. Έτσι είναι το θέατρο. Δεν μετρά χρόνους. Δεν τον συμβουλεύεται καν. Ίσα-ίσα τον εκμηδενίζει. Κι εμείς όλοι λάτρεις αυτής της υπέροχης μαγείας για δέκα μέρες κοινωνούμε στο ταξίδι της.
Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων Νομού Καρδίτσας για άλλη μια φορά οργάνωσε – και ελπίζω με μεγάλη επιτυχία – το 31ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου. Με την ειλικρινή συμπαράσταση και συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Θεσσαλίας – Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας, του Δήμου Καρδίτσας, της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Θεσσαλίας και την  πατρική αγκαλιά της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων. Όμως οι πραγματικοί πρωταγωνιστές του Φεστιβάλ είναι οι ηθοποιοί. Μα πριν από αυτούς είναι η Κριτική Επιτροπή που τους κάνει να νιώθουν σίγουροι για την ερμηνεία τους, είναι η ραχοκοκαλιά του Φεστιβάλ :
enarji-2

Κλείνοντας, θέλω να ευχαριστήσω το Θέατρο «ΟΨΕΙΣ», τον Παύλο Βησσαρίου και τη δημιουργική του ομάδα για τη σκηνοθεσία της Έναρξης, τη Θεατρική Σκηνή Καρδίτσας και τον Αντώνη Νικολάου για το δημιουργικό των Αφισών και τη σκηνοθεσία και οργάνωση της λήξης του Φεστιβάλ σε μια μεγάλη παρέα με το Μουσικό Σχολείο και τους Vin Doux, τη Δημοτική Πινακοθήκη για την παραχώρηση του έργου του Πωλ που κοσμεί την Αφίσα μας. Τις ευχαριστίες για την Κριτική Επιτροπή Επιλογής Έργων τις αφήνω για τη Λήξη του Φεστιβάλ κι αφού έχουν προηγηθεί οι παραστάσεις της επιλογής τους. Και τέλος να ευχαριστήσω τους Χορηγούς μας που παρά τις οικονομικές δυσκολίες στάθηκαν δίπλα μας, την Συνεταιριστική Τράπεζα Καρδίτσας, την Τράπεζα Θεσσαλίας, την Ψυχιατρική Κλινική Καρδίτσας «ΚΑΣΤΑΛΙΑ Α.Ε.», το Επιμελητήριο Καρδίτσας και την Ενεργειακή Δήμου Καρδίτσας, το Ιππικό Κέντρο «ΦΙΛΟΝΕΙΚΟΣ», την Επιχείρηση στρωμάτων Παπαδόπουλος Ιωάννης και φυσικά όλους τους εθελοντές.
Καλή μας θέαση»
.

Ακολούθως, ο Αντιπεριφερειάρχης Καρδίτσας κ. Βασίλης Τσιάκος επεσήμανε πως «Η Καρδίτσα βρίσκεται στο επίκεντρο του πολιτιστικού χάρτη. Συγχαίρουμε την Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων γιατί όταν κάτι το κάνεις με αγάπη και μεράκι έχεις αποτελέσματα. Σε τέτοιες εκδηλώσεις η Περιφέρεια Θεσσαλίας θα είναι πάντα παρούσα».

Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος της Π.Ε.Δ. Θεσσαλίας κ. Γιώργος Κωτσός τόνισε πως «Για 31η φορά στην Καρδίτσα χτυπά η καρδιά των εραστών του θεάτρου. Η Καρδίτσα γίνεται το επίκεντρο. Σ ΄ αυτή τη δύσκολη συγκυρία τα μηνύματα του εθελοντισμού, το πάθος, το μεράκι θα πρέπει να μας διαπνέουν όλους. Καλό δεκαήμερο ταξίδι στον θαυμαστό κόσμο του ερασιτεχνικού θεάτρου».

Ο δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φώτης Αλεξάκος ξεκίνησε καλωσορίζοντας όλα τα θεατρικά σχήματα και τους ευχήθηκε να απολαύσουν κάθε εικόνα και κάθε στιγμή της Καρδίτσας και να γίνουν κοινωνοί της. Επίσης, ευχαρίστησε τόσο τα μέλη της Κριτικής Επιτροπής, όσο και την Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων για την κατάθεση ψυχής και την άρτια διοργάνωση.

Την έναρξη του 31ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας κήρυξε ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Κώστας Αγοραστός ο οποίος, μεταξύ άλλων, υπογράμμισε πως «στην εποχή της κρίσης που ζούμε ο κόσμος ψάχνει μια νέα οπτική για τη ζωή και μέσα σε αυτή τη φιλοσοφία είναι και οι Τέχνες. Το Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας μας κάνει περήφανους. Συγχαρητήρια σε όλους τους διοργανωτές, σε όλους τους συντελεστές και σε όλους τους ερασιτέχνες. Η Καρδίτσα βγαίνει μπροστά στις Τέχνες».

Η βραδιά ολοκληρώθηκε με τη συναυλία των Γιώργου Ανδρέου και Ρίτας Αντωνοπούλου, σε μία ξεχωριστή  μουσική συνάντηση η οποία περιλάμβανε γνωστά και αγαπημένα τραγούδια που «ταξίδεψαν» το κοινό. Μαζί τους ήταν και ο εξαίρετος μουσικός Στέργιος Γαργάλας (βιολί, βιόλα).

Το πρόγραμμα της Κυριακής 22 Μαρτίου (Ώρα 8.30μμ.)

Διαγωνιστικό μέρος

Ερασιτεχνική Θεατρική Ομάδα του Ν.Π.Δ.Δ. Πολιτισμού & Αθλητισμού «Δημήτριος Βικέλας» του Δήμου Κηφισιάς με το έργο «Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα» του Γιώργου Τζαβέλλα

Το εισιτήριο είναι συμβολικό και κοστίζει 5 ευρώ. Η διοργάνωση αναμεταδίδεται καθημερινά ζωντανά μέσω του youtube από την ιστοσελίδα της Ε.Π.Σ.Κ. : www.enpolis.gr