06/04/2015

Εντάχθηκε  στο Πρόγραμμα «Αγροτική Ανάπτυξη της Ελλάδας 2007-2013» με προϋπολογισμό 154.365 € και το τρίτο έργο  που πρότεινε ο Δήμος Καρδίτσας

Το έργο «Εκσυγχρονισμός –Βελτίωση Αρδευτικών Δικτύων Αντλιοστασίων στην Δ.Ε. Καλλιφωνίου του Δήμου Καρδίτσας», προϋπολογισμού 154.365 € στον Άξονα Προτεραιότητας 3 και συγκεκριμένα στο Μέτρο 321 του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης 2007-2013 ενέταξε ο Δήμος Καρδίτσας.

Πρόκειται για το τρίτο έργο που εντάσσει στο συγκεκριμένο πρόγραμμα ο Δήμος, καθώς  προηγήθηκε στις αρχές Μαρτίου η ένταξη των έργων “Βελτίωση και Ανάπλαση Κοινοχρήστων Χώρων Δ.Ε. Καλλιφωνίου Δ. Καρδίτσας”  και “ Αγροτική Οδοποιία Δ.Ε. Καλλιφωνίου Δήμου Καρδίτσας”.

Ο συνολικός προυπολογισμός και των τριών έργων που ενέταξε ο Δήμος Καρδίτσας στο Πρόγραμμα Αγροτικής Ανάπτυξης 2007-2013 ξεπερνά το 1.650.000 €.

Υπενθυμίζεται οτι η πρόσκληση αφορούσε μόνο πρώην Καποδιστριακούς Δήμους που είχαν τη δυνατότητα να εκδηλώσουν στα προγράμματα Ο.Π.Α.Α.Χ., και γι’ αυτό τον λόγο δεν υπήρξαν προτάσεις από άλλες Δημοτικές Ενότητες του Δήμου.

Το φυσικό αντικείμενο του έργου αναφέρεται στη βελτιστοποίηση της λειτουργίας των υφιστάμενων αρδευτικών γεωτρήσεων που υποστηρίζουν το αρδευτικό δίκτυο της πεδινής περιοχής της Δ.Ε. Καλλιφωνίου του Δ.Καρδίτσας. Για την βελτίωση εκσυγχρονισμό της λειτουργίας της κάθε γεώτρησης προβλέπεται να γίνουν τα εξής:

Η Πράξη συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Γεωργικό Ταμείο Αγροτικής Ανάπτυξης (ΕΓΤΑΑ).

Δήλωση Δημάρχου

Ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος δήλωσε σχετικά:

“Εκφράζω την ικανοποίησή μου για την ένταξη  στο Πρόγραμμα «Αγροτική Ανάπτυξη της Ελλάδας 2007-2013» και του τρίτου έργου που είχαμε προτείνει, με το οποίο θα εκσυγχρονίσουμε το δίκτυο των αρδευτικών αντλιοστασίων της Δημοτικής Ενότητας Καλλιφωνίου. Χάρη στην στενή συνεργασία της Δημοτικής μας Αρχής με τους υπηρεσιακούς παράγοντες του Δήμου και τη συστηματική διεκδίκησή μας, πετύχαμε το απόλυτο των στόχων μας σε σχέση με το πρόγραμμα  και είμαστε ο μόνος δήμος πανελλαδικά που ενέταξε σ' αυτό τρία έργα, εξασφαλίζοντας χρηματοδοτήσεις πάνω από 1.650.000€. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας.”