31/03/2015

Την Πέμπτη 2 Απριλίου και  ώρα 18.00 – 20.00 μ.μ στην κεντρική πλατεία
από το  Σύλλογο Γονέων, Κηδεμόνων & Φίλων παιδιών με αυτισμό Δυτικής Θεσσαλίας σε συνεργασία με το Ιππικό Κέντρο“Φιλόνεικος” με την υποστήριξη του Δήμου

Εκδήλωση με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού διοργανώνει την Πέμπτη 2 Απριλίου και ώρα 18.00-20.00 μ.μ στην κεντρική πλατεία της Καρδίτσας, ο  Σύλλογος Γονέων, Κηδεμόνων & Φίλων παιδιών με αυτισμό Δυτικής Θεσσαλίας σε συνεργασία με το Ιππικό Κέντρο“Φιλόνεικος” με την υποστήριξη του Δήμου Καρδίτσας.

Η εκδήλωση στοχεύει στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των πολιτών για τον αυτισμό και στο πλαίσιό της, πέρα από την ενημέρωση που θα γίνεται από εκπροσώπους του Συλλόγου,  θα περιλαμβάνει και χάπενιγκ για τα παιδιά, στα οποία θα δίνεται η ευκαιρία να ανεβούν σε ένα άλογο του “Φιλόνεικου”,- το άλογο χρησιμοποιείται σαν θεραπευτικό μέσο των ατόμων με αυτισμό- αλλά και να αφήσουν με χρώμα το αποτύπωμά τους σε ένα μεγάλο λευκό χαρτί, σε ένδειξη υποστήριξης στα παιδιά με αυτισμό.

Η Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού καθιερώθηκε με απόφαση της γενικής συνέλευσης του ΟΗΕ την 1η Νοεμβρίου 2007 και αποφασίστηκε να γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, αρχής γενομένης από το 2008. Σκοπός της είναι να ενημερώσει την παγκόσμια κοινή γνώμη για τον αυτισμό και τα βήματα που πρέπει να γίνουν για την ομαλή ένταξη των αυτιστικών ατόμων στην κοινωνία.

Ο αυτισμός είναι μια πολύπλοκη νευρο-ψυχιατρική διαταραχή, που εμποδίζει την ομαλή ανάπτυξη του ανθρώπου και απομονώνει τον πάσχοντα από τον υπόλοιπο κόσμο. Εκδηλώνεται πριν από την ηλικία των 3 ετών και διαρκεί για όλη τη ζωή. Εμφανίζεται πολύ πιο συχνά στα αγόρια, σε μια αναλογία 3-4 αγόρια προς 1 κορίτσι. Υπολογίζεται ότι 535.000 άνθρωποι σ' όλο τον κόσμο πάσχουν από αυτισμό.