25/04/2013

gioldasisΔιοργανώνει την Παρασκευή 26/4,στις 19.00 στη Δημοτική Πινακοθήκη Καρδίτσας
Εκδήλωση αφιερωμένη στη μνήμη του σπουδαίου Καρδιτσιώτη ζωγράφου και δωρητή Δημήτρη Γιολδάση με αφορμή την επέτειο συμπλήρωσης 20 χρόνων από το θάνατό του διοργανώνει την Παρασκευή 26 Απριλίου, στη  Δημοτική Πινακοθήκη, ο Δήμος Καρδίτσας.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης που πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του ΔΟΠΑΚ θα παρουσιαστεί το έργο «Συντήρηση προστασία προβολή Συλλογής Γιολδάση» που υλοποιεί ο Δήμος Καρδίτσας με πόρους του ΕΣΠΑ και αφορά τη συντήρηση  506 πινάκων – συνολικής επιφάνειας 76 τ.μ. – διαφόρων διαστάσεων, επιλεγμένων με καλλιτεχνικά, ιστορικά, πολιτισμικά και τεχνικά κριτήρια.

Το πρόγραμμα
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης:

19:00 Καλωσόρισμα και μουσική εισαγωγή στην εκδήλωση

19:10 Έναρξη της εκδήλωσης  από τον Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Κωνσταντίνο Παπαλό

19:20 Χαιρετισμοί επίτιμων καλεσμένων

19:30 Εισαγωγική εισήγηση από την ιστορικό τέχνης κ. Μάγδα Κουμπαρέλου με θέμα: "Δημήτρης Γιολδάσης, ο Κορυφαίος Καρδιτσιώτης Ζωγράφος, που ανέδειξε το Θεσσαλικό τοπίο και τους ανθρώπους του"

19:45 Παρουσίαση του έργου συντήρησης με τίτλο: «Θέματα διαχείρισης, προστασίας και ανάδειξης της πολιτιστικής κληρονομιάς με αφορμή τη συντήρηση της συλλογής Γιολδάση» με εισηγητές τους κ.κ.: Αργύρη Κονιδιτσιώτη: Συντηρητή Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης, Θεολόγος -Ευτυχία Παπαδοπούλου: Συντηρήτρια Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης – Γιώργο Παυλόπουλο: Συντηρητή Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης, MSc στη Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων -Μαρία Χατζηνικολάου: Συντηρήτρια Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης

20:30 Κλείσιμο της εκδήλωσης με μουσική και περιήγηση στην αίθουσα Γιολδάση όπου εκτίθεται μια ενδεικτική επιλογή των συντηρημένων έργων.