23/08/2016

Η Τοπική Κοινότητα και ο Σύλλογος Γυναικών Παλαιοκκλησίου με την συμπαράσταση του Δήμου Καρδίτσας διοργανώνουν όπως κάθε χρόνο εν όψει του πανηγυριού στις 8 Σεπτεμβρίου που γιορτάζουμε την Γέννηση της Παναγίας μας, διάφορες εκδηλώσεις που η κάθε μια ξεχωριστά έχει το δικό της χρώμα ( πίστη, χαρά και διασκέδαση) . Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων έχει ως εξής:

Σάββατο 27 Αυγούστου:

Γιορτή Γλυκού στις 8:00 μ.μ Όλοι οι παρευρισκόμενοι θα δοκιμάσουν, θα γευθούν και θα απολαύσουν τα λαχταριστά γλυκά που θα φτιάξουν οι γυναίκες του χωριού και ο Σύλλογος Γυναικών. Στην συνέχεια θα ακολουθήσει χορός και τραγούδι.

Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου:

Ο Σύλλογος Γυναικών στις 6:00 μ.μ. θα δεξιωθεί όλους τους Παλαιοκκλησιώτες (-γυναίκες και άνδρες) ηλικίας από 50 ετών και πάνω στο καφενείο του Γεωργίου Κουκουμτζή.

Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου:

Στις 11:00 π.μ., θα διεξαχθεί ο 18ος ποδηλατικός δρόμος. Την ίδια ημέρα στις 9.00 μ.μ. θα δοθεί θεατρική παράσταση από τον θίασο του Δ. Ρήτα στην πλατεία του χωριού με το έργο “Του χωριού το Κοινοβούλιο” (χορηγός της παράστασης η αντιπεριφέρεια Καρδίτσας).

Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου:

Στην ακολουθία του εσπερινού θα γίνει περιφορά της εικόνας Της Παναγίας μας με την συνοδεία της φιλαρμονικής του Δήμου Καρδίτσας. Το βράδυ πανηγύρι (χορός και τραγούδι) στην πλατεία του χωριού.

Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου:

Στις 8:00 μ.μ. στην πλατεία θα παρουσιαστούν τα χορευτικά τμήματα του χωριού.