Δωρεάν διανομή ρυζιού σε απόρους του Δήμου Καρδίτσας

17/11/2015

Στο πλαίσιο του «Εθνικού Προγράμματος Δωρεάν διανομής Ρυζιού Parboiled σε απόρους της Χώρας», το οποίο υλοποιείται σε εφαρμογή της αριθ. 33/1752/07−01−2014 (Β΄ 29) κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομικών και Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, παρελήφθησαν την Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2015 από το Δήμο Καρδίτσας οι ποσότητες ρυζιού parboiled που αναλογούν στους κατοίκους του Δήμου που είναι δικαιούχοι του προγράμματος.

Διευκρινίζεται οτι η επιλογή των δικαιούχων του προγράμματος είχε γίνει το 2013 με βάση την υπ Αριθμ. 279/23460 κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών, Εσωτερικών και Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων “Καθορισμός κριτηρίων επιλεξιμότητας τελικών δικαιούχων και φορέων εκπροσώπησης τους, του προγράμματος Δωρεάν Διανομής τροφίμων σε απόρους της Ε.Ε.”

Η Αντιδημαρχία Εθελοντισμού, Ειδικών Πληθυσμιακών – Κοινωνικών Ομάδων & Αλληλεγγύης με τη βοήθεια των εθελοντών ξεκίνησε ήδη τη διανομή μέσω των Προέδρων των Τοπικών Κοινοτήτων που παραλαμβάνουν συνολικά τις ποσότητες που αναλογούν στους δικαιούχους συγχωριανούς τους, από το χώρο του πρώην 1ου Λυκείου, ενώ από την Τετάρτη 18/11/2015 θα μπορούν να προσέρχονται και να παραλαμβάνουν ρύζι οι δικαιούχοι κάτοικοι της πόλης της Καρδίτσας, με την επίδειξη της αστυνομικής τους ταυτότητας ή διαβατηρίου.