14/10/2014

Ένα ιδιαίτερα χρήσιμο μηχάνημα στην “μάχη” της καθημερινότητας απέκτησε ο Δήμος Καρδίτσας χάρη στην ευαισθησία ενός συμπολίτη επιχειρηματία.

Πρόκειται για τον κ. Κων/νο Διαμαντή, ιδιοκτήτη της εταιρείας “Κ. ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ  ΑΒΕΕ” που δραστηριοποιείται στον τομέα της κατασκευής συστημάτων απαγωγής καυσαερίων inox,  υψηλών προδιαγραφών, ο οποίος αγόρασε και έκανε δωρεά προς το Δήμο Καρδίτσας ένα σύγχρονο σάρωθρο – απορροφητήρα φύλλων και γκαζόν.

???????????????????????????????Το μηχάνημα παραδόθηκε από την αντιπροσωπεία στην Υπηρεσία Πρασίνου, παρουσία του Δημάρχου κ. Φωτ. Αλεξάκου, του αρμόδιου Αντιδημάρχου Πρασίνου κ. Δημ. Αραμπατζή και υπηρεσιακών παραγόντων του Δήμου, στο χώρο του Παυσιλύπου, όπου και έγινε μια επίδειξη των δυνατοτήτων του.

“Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον συμπολίτη επιχειρηματία κ. Κώστα Διαμαντή για την ευαισθησία του και την άμεση ανταπόκρισή του σε μια σκέψη μας που δεν προλάβαμε καν να τη θέσουμε επισήμως ως αίτημα. Με την πρωτοβουλία του για τη δωρεά ενός μηχανήματος, δίνει ένα μήνυμα εθελοντικής προσφοράς που σήμερα το έχουμε περισσότερο από ποτέ ανάγκη, όχι μόνο ως Δήμος, αλλά και ως κοινωνία. Είναι ένα παράδειγμα για το πως  μπορεί η ιδιωτική πρωτοβουλία να συμβάλει και να στηρίξει την προσπάθεια για έναν καλύτερο Δήμο.
Κανένας Δήμος , ακόμα και ο πλέον ισχυρός και οικονομικά αυτοδύναμος, δεν μπορεί να παρέχει υψηλού επιπέδου υπηρεσίες χωρίς τη συνεργασία των δημοτών του.
Η βοήθεια δεν χρειάζεται πάντα να είναι οικονομική.  Όλοι οι δημότες μπορούν να συμβάλουν με τις δικές τους δυνάμεις ο καθένας. Γι' αυτό και ως Δημοτική Αρχή θέτουμε ως βασική μας στόχευση και προτεραιότητα την ανάπτυξη και ενίσχυση του εθελοντισμού στην περιοχή μας  τόσο σε δράσεις αλληλεγγύης, όσο και σε τομείς της καθημερινότητας, όπως η προστασία του πρασίνου και η καθαριότητα της πόλης.
Το μήνυμά μας είναι ένα: “ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ- ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ”, απευθύνεται σε όλους τους δημότες και πιστεύω οτι θα βρεί μεγάλη ανταπόκριση.”
δήλωσε σχετικά ο κ. Φ. Αλεξάκος.