29/05/2013

Με ιδιαίτερη θλίψη πληροφορήθηκα το θάνατο του συναδέλφου και φίλου Χρήστου Τέγου.

Ο Χρήστος Τέγος υπήρξε σε όλη του τη ζωή ένας ανιδιοτελής μαχητής των ιδεών και των αξιών του. Η αγάπη του για τον τόπο του, τον οδήγησε από νωρίς στο χώρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, με τον οποίο συνδέθηκε σχεδόν απόλυτα,  υπηρετώντας τον με αγωνιστικό και διεκδικητικό πνεύμα και συνέπεια.

Διεισδυτικός, δυναμικός, ασυμβίβαστος και ιδιαίτερα διεκδικητικός, με κριτική πάντα ματιά και προσέγγιση και με ειλικρινή διάθεση προσφοράς  ο Χρήστος Τέγος, ήταν αποδεκτός από τους πολίτες, ανεξαρτήτως πολιτικής προτίμησης.

Γι' αυτό και κατάφερε να ενώσει διαφορετικές δυνάμεις στο αμετακίνητο αίτημα της πόλης για ανάπτυξη. Ο Καρδιτσιώτικος λαός τον τίμησε με την εμπιστοσύνη και την προτίμησή  του αναθέτοντάς  του επί δύο τετραετίες τις τύχες της πόλης και του Δήμου, τον οποίο ο Χρήστος Τέγος υπηρέτησe με αφοσίωση, πάθος και όραμα για την Καρδίτσα, σφραγίζοντας με το έργο του τη σημερινή της φυσιογνωμία.

Η απουσία του είναι μια πολύ μεγάλη απώλεια για την Καρδίτσα, μια πολύ μεγάλη απώλεια για την Αυτοδιοίκηση.

Για όλους, όσοι ασχολούμαστε με τα κοινά και την Αυτοδιοίκηση, η μνήμη του θα αποτελεί πηγή έμπνευσης.

Εκφράζω τα θερμότερα συλλυπητήριά μου στην οικογένειά του.

ΨΗΦΙΣΜΑ  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ  Για το θάνατο του Πρώην Δημάρχου Καρδίτσας << ΧΡΗΣΤΟΥ  ΤΕΓΟΥ>>

Το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Καρδίτσας, μόλις πληροφορήθηκε το θάνατο του Χρήστου Τέγου του Αριστοτέλους, πρώην Δημάρχου Καρδίτσας, συνήλθε σήμερα 28-5-2013 σε έκτακτη και κατεπείγουσα συνεδρίαση, προκειμένου να αποδώσει την πρέπουσα και επιβαλλόμενη τιμή στον άνθρωπο που υπηρέτησε με όλες του τις δυνάμεις τα συμφέροντα  της Καρδίτσας, του εργαζόμενου λαού της και τον τόπο μας, τόσο μέσα από το θεσμό της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, με την παρουσία του επί 27 χρόνια στο Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας, εκ των οποίων τα 8 χρόνια ως Δήμαρχός της, όσο και με τη συνολική του παρουσία στους κοινωνικούς και πολιτικούς αγώνες.

Σε ένδειξη πένθους και ελάχιστου φόρου τιμής προς το Δήμαρχο Χρήστο Τέγο το Δημοτικό Συμβούλιο αποφάσισε ομόφωνα την έκδοση του παρόντος ψηφίσματος ως ακολούθως:

1. Να εκφράσει προς την οικογένεια του εκλιπόντος τη βαθιά του θλίψη και τα ειλικρινή του συλλυπητήρια

2. Να παραστεί σύσσωμο το Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας στην τελετή της κηδείας του και ο Δήμαρχος Καρδίτσας να εκφωνήσει επικήδειο λόγο.

3. Η κηδεία του εκλιπόντος να γίνει δημοτική δαπάνη και με τις τιμές εν ενεργεία Δημάρχου.

4. Να τηρηθεί ενός λεπτού σιγή τόσο στην παρούσα συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, όσο και στην πρώτη τακτική συνεδρίαση αυτού.

5. Να ανασταλούν οι διοικητικές δραστηριότητες του Δήμου από τις 10 το πρωί και μέχρι τέλους του ωραρίου, κατά την ημέρα της κηδείας και να κατατεθεί στεφάνι στη σορό.

6. Να υψωθεί μεσίστια η σημαία στα δημοτικά κτήρια του Δήμου.

7. Να αναρτηθεί η προσωπογραφία του μεταστάντος στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου

8. Να δοθεί το όνομά του σε δημοτική οδό της πόλης

9. Να επιδοθεί το παρόν ψήφισμα στην οικογένεια του εκλιπόντος και να δημοσιευθεί στον τοπικό τύπο και στην ιστοσελίδα του Δήμου

ΨΗΦΙΣΜΑ  Δ.Σ.  ΔΕΥΑΚ  Για το θάνατο του Πρώην Δημάρχου Καρδίτσας << ΧΡΗΣΤΟΥ  ΤΕΓΟΥ>>

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Δ.Ε.Υ.Α. Καρδίτσας πληροφορούμενο τον θάνατο του πρώην Δημάρχου Καρδίτσας ΧΡΗΣΤΟΥ ΤΕΓΟΥ, ο οποίος διετέλεσε μέλος του Δ.Σ. της Δ.Ε.Υ.Α.Κ. από το 1991- 1998 και Πρόεδρός της από το 1999-2006, βάζοντας την σφραγίδα του σε σημαντικά έργα υποδομής  για την περιοχή μας,  συνήλθε σε έκτακτη συνεδρίαση, στην οποία αποφάσισε ΟΜΟΦΩΝΑ τα εξής:

1. Να εκφράσει τα ειλικρινή συλλυπητήρια του Προέδρου και των μελών του Δ.Σ. της ΔΕΥΑΚ στην οικογένεια  του εκλιπόντος.

2. Να τηρηθεί ενός λεπτού σιγή τόσο στην παρούσα έκτακτη συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου, όσο και στην πρώτη τακτική συνεδρίαση του σώματος

3. Να παραστεί σύσσωμο το Διοικητικό Συμβούλιο στην τελετή της  κηδείας του.

4. Αντί στεφάνου στη σορό του και σύμφωνα με την επιθυμία της οικογένειάς του να διατεθεί χρηματικό ποσό για τους σκοπούς του Θεοδωρίδειου Κέντρου “Ορίζοντες”

5. Κατά την ημέρα της κηδείας του να ανασταλούν οι διοικητικές λειτουργίες υπηρεσιών της ΔΕΥΑΚ από τις 10.00 πμ.  και  ως τη λήξη του ωραρίου και να αναρτηθεί μεσίστια η σημαία στο  κτήριο των γραφείων της.

6. Να επιδοθεί το παρόν ψήφισμα στους οικείους του.

7. Να δημοσιευτεί το παρόν στα τοπικά μέσα ενημέρωσης και στην ιστοσελίδα του Δήμου.