21/01/2014

Κυρίες και κύριοι, με την ευκαιρία της νέας χρονιάς θα θέλαμε να προβούμε σε έναν σύντομο απολογισμό του  Δ.Σ του ΔΟΠΑΚ προς ενημέρωση όλων των δημοτών, ώστε όλοι να γνωρίζουν τα πραγματικά δεδομένα και  από κει και πέρα ο καθένας να κρίνει.

Αναλάβαμε τη διοίκηση του ΔΟΠΑΚ, ο οποίος όπως ξέρετε   επιχορηγείται από τον Δήμο, στις 4 Απριλίου 2013 .
Η ετήσια επιχορήγηση  για το 2013 από το Δήμο  Καρδίτσας ανήλθε σε 720.700,00 € ενώ οι δαπάνες μόνο για τη μισθοδοσία ήταν  811.449,00€ .
Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι ως επιχορήγηση δεν πήραμε  ούτε καν ολόκληρη τη μισθοδοσία.
Παρ όλα αυτά καταφέραμε , με δικά μας έσοδα, να πληρώσουμε την υπόλοιπη  μισθοδοσία και να ανταπεξέλθουμε και στις άλλες μεγάλες δαπάνες που επιγραμματικά θα σας αναφέρω. Και μια που αναφέρθηκα στη μισθοδοσία, θα πρέπει να πω ότι έχω την κατηγορηματική δέσμευση του Αντιδημάρχου Οικονομικών ότι, μόλις εγκριθεί ο προϋπολογισμός του δήμου , θα πληρωθεί. η μισθοδοσία του Δεκεμβρίου 2012 που οφείλεται στους εργαζομένους καθώς και του Δεκεμβρίου 2013. Επίσης και ο μισθός του Ιανουαρίου 2014 θα πληρωθεί ταυτόχρονα με τους άλλους υπαλλήλους του Δήμου.
Θα ήθελα τώρα να σας αναφέρω τα πιο σημαντικά θέματα που επιλύθηκαν ή δρομολογήθηκαν στη διάρκεια αυτών των 10 μηνών.

Σε συνδιοργάνωση με την Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πάλης FINAL FOUR στο κλειστό Γυμναστήριο της πόλης..
Συνδιοργάνωση του φιλανθρωπικού αγώνα καλαθοσφαίρισης «ALL STAR» με την τοπική Διοίκηση Καρδίτσας της Διεθνούς Ενώσεως Αστυνομικών,
Συνδιοργάνωση με τον Α.Σ. ΚΑΡΑΤΕ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, την Περιφέρεια Θεσσαλίας και το Δήμο Καρδίτσας, το κύπελλο ΚΑΡΑΤΕ Κεντρικής & Βόρειας Ελλάδος,
Διοργανώθηκαν, σε συνεργασία  με την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδος, την Περιφέρεια Θεσσαλίας, τον Δήμο Καρδίτσας και την Αθλητική Κολυμβητική Ακαδημία (ΑΚΑΚ)  τα  «ΓΑΛΑΓΑΛΕΙΑ 2013», ένας σημαντικός θεσμός.
Συμμετοχή του Χορευτικού στα ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΕΙΑ 2013.
Συμμετοχή του Χορευτικού κατόπιν προσκλήσεων σε εορταστικές εκδηλώσεις άλλων δήμων.
Τριήμερο εκδηλώσεων, Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής 21 Ιουνίου 2013 από το Ωδείο.
Εκδήλωση του Ωδείου στο Παυσίλυπο, στις 17 Νοεμβρίου, για την επέτειο του Πολυτεχνείου και σεμινάριο πιάνου με τον διεθνούς φήμης πιανίστα  Δημήτρη Τουφεξή.
Χριστουγεννιάτικη Συναυλία του  Ωδείου στο Παυσίλυπο.
Συμμετοχή του Ωδείου στην Χριστουγεννιάτικη γιορτή του Κέντρου «ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ».
Λειτουργήσαμε όσο μπορούσαμε καλύτερα το υπαίθριο θέατρο Μητρόπολης όπου έγιναν πολλές σημαντικές παραστάσεις.

Αυτά είναι τα πιο σημαντικά που έγιναν σε αυτούς τους 10 περίπου μήνες που είχα την τιμή να είμαι Πρόεδρος του ΔΟΠΑΚ.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω ειλικρινά :

Και τέλος να ευχαριστήσω τον Δήμαρχο Καρδίτσας, τον κ. Κ. Παπαλό, για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε αναθέτοντάς μου αυτό το κρίσιμο πόστο.
Θέλω όμως να σας ανακοινώσω ότι προσωπικοί λόγοι και φόρτος εργασίας ( όπως ίσως ξέρετε είμαι Διευθυντής σε σχολείο και ταυτόχρονα Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Δ/θμιας Εκπαίδευσης) με αναγκάζουν να μη μπορώ να συνεχίσω να προσφέρω τις υπηρεσίες μου στον ΔΟΠΑΚ. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει απλά μια θέση αλλά να μπορώ να την υπηρετώ με συνέπεια κάτι το οποίο είναι δύσκολο πλέον λόγω των πολλών υποχρεώσεών μου.
Έτσι, έχω ήδη υποβάλει την παραίτησή μου στον κ. Δήμαρχο.