22/01/2018

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με προσχώρηση του Δήμου Καρδίτσας στο μνημόνιο συνεργασίας μεταξύ του Δήμου Αθηναίων και του Δήμου Θεσσαλονίκης με σκοπό την οργάνωση, την ενίσχυση και την υλοποίηση συντονισμένων δράσεων και παρεμβάσεων για το προσφυγικό ζήτημα σε τοπικό και εθνικό επίπεδο για την ανάπτυξη πολιτικών κοινωνικής ένταξης προσφύγων (εισ.: κ. Δήμαρχος)
  2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της 1ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου Καρδίτσας έτους 2018 (εισ.: αντιδήμαρχος Γ. Γούλας)
  3. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση επιχορήγησης του Δημοτικού Οργανισμού Πολιτισμού & Αθλητισμού Καρδίτσας (Δ.Ο.Π.Α.Κ) (εισ.: αντιδήμαρχος Γ. Γούλας)
  4. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση καταβολής ετήσιας εισφοράς στις αστικές εταιρείες μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα του Δήμου Καρδίτσας (εισ.:αντιδήμαρχος Γ. Γούλας)
  5. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συμβιβαστική επίλυση της διαφοράς μεταξύ του Δήμου Καρδίτσας και της μισθώτριας εταιρείας του Κοινοτικού Ξενώνα Καστανιάς (εισ.: εντεταλμένος δημ. σύμβουλος Κων. Ψημμένος)
  6. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με μετατόπιση περιπτέρου από την οδό Επτανήσου τέρμα (εργατικές κατοικίες) στην περιοχή εργατικών κατοικιών έναντι Νοσοκομείου Καρδίτσας (εισ.: εντεταλμένος δημ. σύμβουλος Κων. Ψημμένος)
  7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση εκδηλώσεων και δαπανών εορταστικών εκδηλώσεων των Απόκρεω (εισ.: εντεταλμένος δημ. σύμβουλος Κων. Ψημμένος)
  8. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση του προϋπολογισμού του Δ.Ο.Π.Α. Καρδίτσας έτους 2018 κατόπιν επανυποβολής του (εισ.: πρόεδρος Δ.Ο.Π.Α.Κ Μιχ. Τάντος)
  9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση του πίνακα οικονομικής στοχοθεσίας του Δ.Ο.Π.Α. Καρδίτσας έτους 2018 κατόπιν επανυποβολής του (εισ.: πρόεδρος Δ.Ο.Π.Α.Κ Μιχ. Τάντος)
  10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αντικατάσταση μελών του Δ.Σ της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης λόγω παραίτησής τους (εισ.: πρόεδρος Σχ. Επιτροπής Σωτ. Μπακαλάκου)
  11. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αντικατάσταση μελών του Δ.Σ της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης λόγω παραίτησής τους (εισ.: πρόεδρος Σχ. Επιτροπής Ιω. Γεννάδιος)
  12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αποδοχή παραίτησης αναπληρωματικού μέλους του Δ.Σ του Δ.Ο.Π.Α.Κ και αντικατάστασή του (εισ.: αντιδήμαρχος Ιω. Σβάρνας)
  13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με παράταση σύμβασης μίσθωσης του καταστήματος στέγασης του Κ.Α.Π.Η επί της οδού Λαχανά (εισ.: αντιδήμαρχος Ιω. Σβάρνας)
  14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση ανέγερσης αγροτικής αποθήκης εκτός σχεδίου δόμησης στην Τοπική Κοινότητα Πορτίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Κων. Ξυλομένος)
  15. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση του 1ου Α.Π.Ε.του έργου «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΑΤΟΤΗΤΑΣ ΟΔΙΚΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ Τ.Κ.ΡΟΥΣΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ ΚΑΡΑΜΠΑΛΗ» (εισ.: Β. Ελευθερίου)
  16. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό μελών επιτροπής Προσωρινής και Οριστικής Παραλαβής του έργου «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΚΤΥΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ ΣΕ ΣΧΟΛΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΕΤΟΥΣ 2016» (εισ.: Β. Ελευθερίου)
  17. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό τρόπου ανάθεσης ΚΑΕ του προϋπολογισμού της Διεύθυνσης Τεχνικών Υπηρεσιών (εισ.: Β. Ελευθερίου)
  18. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό τρόπου ανάθεσης ΚΑΕ του προϋπολογισμού της Διεύθυνσης Διοικητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
  19. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό τρόπου ανάθεσης ΚΑΕ του προϋπολογισμού του Τμήματος Διαχείρισης και Συντήρησης Οχημάτων (εισ.: Γ. Αγγέλου)
  20. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό τρόπου ανάθεσης ΚΑΕ του προϋπολογισμού του Τμήματος Τεχνολογίας, Πληροφορικής και Επικοινωνιών (εισ.: Θ. Μαυραντζάς)
  21. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό τρόπου ανάθεσης ΚΑΕ του προϋπολογισμού του τμήματος Αγροτικής Παραγωγής (εισ.: Μ. Σκόνδρα)
  22. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με μεταφορά αδιάθετων λημμάτων στο επόμενο διαχειριστικό έτος 2018 για ατομικές ανάγκες καυσοξύλων και τεχνικής ξυλείας της Τ.Κ Απιδιάς (εισ.: Κων. Λάντζος)
  23. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση των παροχών υπηρεσίας έτους 2017 (εισ.: Ιω. Κατσαούνος)
  24. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με παράταση σύμβασης μίσθωσης του υπ’αριθμ. Ι-12 καταστήματος της Δημοτικής Αγοράς (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
  25. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καταγγελία σύμβασης παραχώρησης δικαιώματος αφής κανδηλιών και καθαρισμού τάφων στο Δημοτικό Κοιμητήριο Καρδίτσας (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
  26. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καταβολή εξόδων παράστασης στον πρόεδρο και αντιπρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου του Ν.Π.Δ.Δ με επωνυμία “Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού και Αθλητισμού Καρδίτσας” (εισ.: αντιδήμαρχος Γ. Γούλας)
  27. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή υποχρεώσεων Π.Ο.Ε από το Οικονομικό Πληροφοριακό Σύστημα του Δήμου Καρδίτσας (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
  28. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή βεβαιωμένων κλήσεων (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
  29. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή βεβαιωμένων κλήσεων τροχαίας και επαναβεβαίωση οφειλών σε νέους οφειλέτες (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
  30. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή βεβαιωμένων κλήσεων δημοτικής αστυνομίας και ελεγχόμενης στάθμευσης και επαναβεβαίωση οφειλών σε νέους οφειλέτες (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
  31. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή οφειλής τέλους παρεπιδημούντων (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
  32. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή προστίμων αυθαιρέτων κατασκευών (εισ.: Περσ. Ράγκου)
  33. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση εκτός έδρας μετακίνησης του αντιδημάρχου Ιω. Σβάρνα (εισ.:αντιδήμαρχος Ιω. Σβάρνας)