17/02/2016

Αιρετοί και υπάλληλοι των υπηρεσιών των δύο φορέων καλούνται την Πέμπτη να προσφέρουν τρόφιμα μακράς διάρκειας
και είδη προσωπικής υγιεινής για τις ανάγκες του Κοινωνικού Παντοπωλείου του Δήμου

“Ημέρα Αλληλεγγύης” θα είναι η Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου για τους αιρετούς και τους υπαλλήλους της Περιφερειακής Ενότητας και του Δήμου Καρδίτσας, οι οποίοι καλούνται να φέρουν στο χώρο εργασίας τους τρόφιμα μακράς διάρκειας και είδη προσωπικής υγιεινής, τα οποία θα δοθούν στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου για τις ανάγκες των ωφελουμένων του.

Ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Βασ. Τσιάκος και ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος, πλαισιωμένοι από την Ομάδα Έργου του Κοινωνικού Παντοπωλείου του Δήμου Καρδίτσας παραχώρησαν την Τρίτη 16/2 κοινή συνέντευξη τύπου καλώντας τους εργαζομένους των υπηρεσιών των δύο φορέων της Αυτοδιοίκησης, αλλά και τους αιρετούς να στηρίξουν αυτή την πρωτοβουλία, εκφράζοντας έμπρακτα την αλληλεγγύη τους προς τους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη.

Ειδικότερα ο κ. Τσιάκος τόνισε τα εξής:“Η Περιφερειακή Ενότητα σε συνεργασία με το Δήμο Καρδίτσας συμμετέχει στην Ημέρα Αλληλεγγύης, όπως καθορίσαμε να είναι η Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου για τους δύο φορείς και καλούμε όλους τους εργαζόμενους των υπηρεσιών της Π.Ε. να προσφέρουν τρόφιμα μακράς διάρκειας και είδη προσωπικής υγιεινής, που θα συγκεντρωθούν στους χώρους δουλειάς και θα δοθούν στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου και από εκεί σε άπορους συμπολίτες μας.
Στη δύσκολη οικονομική συγκυρία που βιώνουμε είναι επιβεβλημένη η ευαισθητοποίηση όλων μας και η συμμετοχή μας σε δράσεις, όπως αυτή. Έχουμε και άλλες φορές αποδείξει ως Καρδιτσιώτες τα αισθήματα αλληλεγύης και είμαι βέβαιος οτι οι υπάλληλοι της Περιφερειακής Ενότητας θα πράξουν κι αυτή τη φορά το καθήκον τους και θα δείξουν έμπρακτα οτι βρίσκονται δίπλα στους συνανθρώπους μας που έχουν την ανάγκη μας”

Με τη σειρά του ο κ. Αλεξάκος υπογράμμισε: “ Ως κοινωνία επιβάλλεται αυτη την δύσκολη συγκυρία να στεκόμαστε έμπρακτα στο πλευρό των συνανθρώπων μας που δοκιμάζονται περισσότερο από την κρίση και στερούνται αναγκαίων αγαθών.
Ο καθένας και η καθεμιά από εμάς μπορεί να βοηθήσει προσφέροντας από το υστέρημά του, ό,τι μπορεί, προκειμένου να κάνουμε τη ζωή αυτών των συμπολιτών μας έστω και λίγο καλύτερη. Ως Δήμος σε αγαστή συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα καθορίσαμε την Πέμπτη 18/2 ως “Ημέρα Αλληλεγγύης” και καλούμε όλους τους υπαλλήλους, αλλά και τους αιρετούς να στηρίξουν αυτή την πρωτοβουλία, φέρνοντας τρόφιμα μακρά διαρκείας και είδη προσωπικής υγιεινής για να γίνουμε έτσι περισσότερο χρήσιμοι προς τους συνανθρώπους μας που μας χρειάζονται δίπλα τους.”