18/08/2011

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση  της 6ης αναμόρφωσης και δημιουργία πίστωσης στον προϋπολογισμό του Δήμου Καρδίτσας οικονομικού έτους 2011 για τη μεταφορά των μαθητών των σχολείων Α/βάθμιας και Β/βάθμιας εκπαίδευσης (εισηγητής: αντιδήμαρχος Στ. Παπαγεωργίου)
(Απόφαση ΔΣ 336/2011)

2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με δωρεάν παραχώρηση στη ΔΕΗ τμήματος δημοτικής έκτασης προς χρήση για εγκατάσταση Υ/Σ στον κοινόχρηστο χώρο στο ΟΤ 836 περιοχής Φαναρίου (εισηγητής: αντιδήμαρχος Β. Ευαγγελακόπουλος)
(Απόφαση ΔΣ 337/2011)

Η συνεδρίαση κρίνεται κατεπείγουσα για τους εξής λόγους:

● Για το 1ο θέμα: Διότι σύμφωνα με το υπ’αριθ. πρωτ. 270/9-8-2011 έγγραφο της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας και τις υπ’αριθμ. 38 & 39 εγκυκλίους του Υπουργείου Εσωτερικών, μέχρι 31-8-2011 θα πρέπει να έχει προκηρυχθεί ο διαγωνισμός για τη μεταφορά των μαθητών από το Δήμο Καρδίτσας και να έχει εκδοθεί η σχετική διαπιστωτική πράξη της Γενικής Γραμματέως της Αποκεντρωμένης Διοίκησης.

● Για το 2ο θέμα: Διότι, εάν η σχετική απόφαση ληφθεί μετά την 1η Σεπτεμβρίου, θα υπάρξει σημαντική οικονομική επιβάρυνση του Δήμου Καρδίτσας.