07/03/2011

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ
1.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συγχώνευση Νομικών Προσώπων και Κοινωφελών Δημοτικών Επιχειρήσεων (εισηγητής: Νικ. Καραγιάννης)

1-Α.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συγχώνευση των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου του Δήμου Καρδίτσας σύμφωνα με τον Ν. 3852/2010

1-Β.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό μελών για τη συγκρότηση του Δ.Σ του Ν.Π.Δ.Δ με επωνυμία “ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ & ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Δ.Ο.Π.Α.Κ)”

1-Γ.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συγχώνευση των Κοινωφελών Επιχειρήσεων του Δήμου Καρδίτσας σύμφωνα με τον Ν. 3852/2010

1-Δ.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό μελών για τη συγκρότηση του Δ.Σ της Δημοτικής Επιχείρησης με επωνυμία “ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (ΔΗ.Κ.Ε.Κ)”

2.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση του απολογισμού του Κληροδοτήματος Βαλταδώρου οικονομικού έτους 2010 (εισηγητής: Ιω. Κατσαούνος)

3.Συζήτηση και λήψη απόφασης επί των ενστάσεων της αναδόχου Κ/Ξ του έργου «ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΑΙΘΟΥΣΑ ΒΑΡΕΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ» κατά πράξεων της Διευθύνουσας Υπηρεσίας (εισηγητής:Β. Ελευθερίου)

4.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με χορήγηση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου «ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΑΙΘΟΥΣΑ ΒΑΡΕΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ» (εισηγητής:Β. Ελευθερίου)

5.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με θεώρηση της μελέτης «ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΑΡΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗ ΣΗΜΑΝΣΗΣ – ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ» στο τμήμα της περιφερειακής οδού πόλεως Καρδίτσας από Ι/Κ Φαναρίου έως Ι/Κ Τρικάλων (εισηγητής: Β. Ελευθερίου)

6.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με  έγκριση του πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου “ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ” (εισηγητής: Β. Ελευθερίου)

7.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση του πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου “ΟΔΟΠΟΙΪΑ ΔΗΜΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ” (εισηγητής: Β. Ελευθερίου)

8.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με  έγκριση του 2ου Α.Π.Ε του έργου “ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΣΤΟ Δ.Δ ΑΡΤΕΣΙΑΝΟΥ” (εισηγητής: Β. Ελευθερίου)

9.Συζήτηση και λήψη απόφασης επί της υπ’αριθμ. 6358/13-9-2010 ένστασης του αναδόχου σχετικά με το έργο “ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΩΝ” (εισηγητές: Ανθ. Καραμούζη – Β. Ελευθερίου)

10.Συζήτηση και λήψη απόφασης  επί της υπ’αριθμ. 7026/14-10-2010 ένστασης της αναδόχου Κ/Ξ του έργου “ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΩΝ” κατά της υπ’αριθμ. 6727/30-9-2010 απόφασης Προϊσταμένου διευθύνουσας υπηρεσίας περί απόρριψης της υπ’αριθμ. 6539/21-9-2010 Ειδικής Δήλωσης Διακοπής Εργασιών (εισηγητές: Ανθ. Καραμούζη – Β. Ελευθερίου)

11.Συζήτηση και λήψη απόφασης  επί της υπ’αριθμ. 7054/15-10-2010 ένστασης του αναδόχου κατά της υπ’αριθμ. 6712/29-9-2010 Ειδικής Διαταγής αποκατάστασης ελαττωματικών εργασιών σχετικά με το έργο “ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΩΝ” (εισηγητές: Ανθ. Καραμούζη – Β. Ελευθερίου)

12.Συζήτηση και λήψη απόφασης επί της υπ’αριθμ. 7758/29-11-2010 ένστασης της αναδόχου Κ/Ξ “Φώτης Μιχ. Φαλιάγκας – Δημήτριος Ν. Κατσιαμπούρας” κατά της υπ’αριθμ. 7615/18-11-2010 Ειδικής Διαταγής “μείωσης αμοιβής της εργασίας επιστρώσεων” της Δ/νσης Έργων και Μελετών (εισηγητές: Ανθ. Καραμούζη – Β. Ελευθερίου)

13.Συζήτηση και λήψη απόφασης επί της υπ’αριθμ. 7852/3-12-2010 ένστασης της αναδόχου Κ/Ξ του έργου “ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΩΝ” κατά της υπ’αριθμ. 7726/25-11-2010 Ειδικής Διαταγής “χαρακτηρισμού ως επικίνδυνων ελαττωματικών εργασιών προς άμεση αποκατάσταση” Προϊσταμένου διευθύνουσας υπηρεσίας (εισηγητές: Ανθ. Καραμούζη – Β. Ελευθερίου)

14.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση του 1ου Α.Π.Ε του έργου “ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΩΝ” (εισηγητές: Ανθ. Καραμούζη – Β. Ελευθερίου)

15.Συζήτηση και λήψη απόφασης επί της υπ’αριθμ. 8192/17-12-2010 ένστασης της αναδόχου Κ/Ξ του έργου “ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΩΝ” κατά της υπ’αριθμ. 8103/14-12-2010 κοινοποίησης 1ου Α.Π.Ε (εισηγητές: Ανθ. Καραμούζη – Β. Ελευθερίου)

16.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με μεταβίβαση μισθωτικής σχέσης του υπ’αριθμ. Ι 8 καταστήματος Δημοτικής Αγοράς  (εισηγητής:Αν. Καρράς).

17.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό ορκωτών ελεγκτών – λογιστών για την εκκαθάριση των Δημοτικών Επιχειρήσεων του πρώην Δήμου Ιτάμου που λύθηκαν με την υπ’αριθμ. 2/2011 απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου (εισηγητής: Πρόεδρος Δημ. Συμβ)

18.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τη σύσταση Διαρκούς Συντονιστικής Επιτροπής με τίτλο “Κομβικό Σημείο Επαφής” (ΚΟΣΕ) (εισηγητής: Κων. Κορκόντζελος)

19.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό εκπροσώπου του Δήμου Καρδίτσας για τη συγκρότηση της Πρωτοβάθμιας Επιτροπής Σταυλισμών (εισηγητής:Ν. Καραγιάννης)

20.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με προέγκριση εκδηλώσεων για την επέτειο της 25ης Μαρτίου (εισηγητής: Ιω. Παπακυρίτσης)

21.Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συνδρομές του Δήμου Καρδίτσας σε εφημερίδες – περιοδικά – internet για το 2011 (εισηγητής: Ιω. Παπακυρίτσης)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το 1ο θέμα συζητήθηκε ενιαία για όλα τα θέματα που περιέχονται σ’αυτό. Για λόγους λειτουργικότητας κρίνεται αναγκαία η σύνταξη τεσσάρων (4) αποφάσεων, αναλυτικά για το κάθε θέμα που αναπτύχθηκε.